60-66 ay ile 67 ay ve üzeri ilkokula başlayan ortaöğretim öğrencilerinin okula aidiyetleri, akademik güdülenme ve başarıları açısından karşılaştırılması
Comparison of 60-66 months and 67 months and above hi̇gh school students who started elementary school i̇n terms of thei̇r school belonging, academi̇c moti̇vati̇on and achi̇evement
  1. Tez No: 821894
  2. Yazar: İREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 60-66 ay ile 67 ay ve üzeri ilkokula başlayan ortaöğretim öğrencilerinin okula aidiyetleri, akademik güdülenmeleri ve başarıları açısından karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada Okula Aidiyet Ölçeği ve Akademik Güdülenme Ölçeği kullanılmış ve öğrencilerin demografik özelliklerini elde etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Manisa ili Yunusemre ve Şehzadeler ilçesinde ortaöğretim üçüncü sınıfa devam etmekte olan ve 60-66 aylık ilkokula başlayan ortaöğretim öğrencisi 97 öğrenci, 67 ay ve üzeri ilkokula başlayan 97 lise öğrencisi olmak üzere 194 öğrenciye uygulanmış ve araştırmanın nicel veri toplama süreci tamamlanmıştır. Araştırma nedensel karşılaştırma araştırma deseninde tasarlanmıştır. Araştırma verileri Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis Testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları ele alındığında 60-66 ay ile 67 ay ve üzeri ilkokula başlayan lise öğrencileri arasında okula aidiyet, akademik güdülenme ve akademik başarı açısından anlamlı farklılık bulunamamıştır. Araştırmanın 60-66 ay ile 67 ay ve üzeri ilkokula başlayan ortaöğretim öğrencilerinde cinsiyete göre okula aidiyet, akademik güdülenme ve akademik başarıları açısından incelendiğinde okula aidiyet, akademik güdülenme ve akademik güdülenme arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Elde edilen sonuçlar ilgili alanyazını çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the school belonging, academic motivation and academic achievement of highschool students aged 60-66 months and 67 months and above who started primary school in the 2012-2013 academic year. In the study were School Belonging Scale, Academic Motivation Scale. Personal Information Form obtain demographic characteristics of the students. The quantitative data collection process of the study was completed by applying the questionnaire to 194 high school students who are attending the third grade of highschool in Yunusemre and Şehzadeler districts of Manisa province. 97 highschool students who started primary school at the age of 60-66 months and 97 high school students who started primary school at the age of 67 months and above. The research was designed in causal comparison research design. The research data were analyzed with Mann Whitney U Test and Kruskall Wallis Test. When the findings of the research are considered, no significant difference was found between high school students who started primary school in 60-66 months and 67 months and above in terms of school belonging, academic motivation and academic achievement. There was no significant difference in school belonging, academic motivation and academic achievement between 60-66 months and 67 months and over highschool school students who started primary school according to gender. The results obtained were discussed within the framework of the relevant literature.