Entegre raporlamanın firmaların finansal performansına etkisi
Impact of integrated reporting on firms financial performance
- Tez No: 821895
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVSER MİNE TÜKENMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Entegre raporlama nispeten yeni bir fenomen olmasına rağmen, halihazırda ER uygulaması, ER kalitesi ve faaliyet performansı arasındaki bağlantıları analiz etmeyi amaçlayan birçok ampirik çalışma bulunmaktadır. Entegre raporlamanın finansal performans üzerindeki etkisine yönelik çalışmaların önemli bir kısmı ER'nın finansal performans üzerindeki olumlu etkileri konusunda görüş birliğindedir. Literatüre uygun olarak, bu çalışmanın amacı entegre raporlama ile finansal performans arasındaki ilişkiyi incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi Güney Afrika ve Japonya'da borsada işlem gören 30'ar adet şirketten oluşmaktadır. Bu şirketlerin yıllık entegre raporlarından ve finansal tablolarından elde edilen verilerle panel veri analizi yapılmıştır. Analizin uygulandığı zaman aralığı 2014-2020 yılları arasıdır. Çalışmada test edilen hipotezler; 'Finansal performans ile entegre raporlama arasında pozitif ilişki vardır' ve 'ER ve finansal performans arasındaki pozitif ilişki, yüksek organizasyonel karmaşıklığa sahip firmalar için daha belirgindir' olarak belirlenmiştir. Yapılan analiz neticesinde entegre raporlamanın finansal performans üzerinde pozitif etkisi olduğuna dair hipotezimiz sadece Güney Afrika örneklemi için kabul edilmiştir. Japonya örneklemi için istatistiksel olarak anlamlı bir etki hesaplanamamıştır. Diğer taraftan entegre raporlama ile finansal performans arasındaki pozitif ilişkinin, yüksek karmaşıklık düzeyinde olan firmalarda daha belirgin olacağı yönündeki ikinci hipotezimiz Güney Afrika için kabul edilememiştir, zira söz konusu etki düşük karmaşıklığa sahip firmalarda daha yüksek ve belirgin olarak gözlemlenmiştir. Japonya örneklemi için ise model istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although integrated reporting is a relatively new phenomenon, there are currently many empirical studies aimed at analyzing the links between ER implementation, ER quality, and operational performance. A significant part of the studies on the impact of integrated reporting on financial performance is in agreement on the positive effects of ER on financial performance. In accordance with the literature, the aim of this study is to examine the relationship between integrated reporting and financial performance. The sample of the research consists of 30 companies traded on the stock exchange in South Africa and Japan. Panel data analysis was performed with the data obtained from the annual integrated reports and financial statements of these companies. The time period in which the analysis was applied is between 2014 and 2020. The hypotheses tested in the study; 'There is a positive relationship between financial performance and integrated reporting' and 'The positive relationship between ER and financial performance is more pronounced for firms with high organizational complexity'. As a result of the analysis, our hypothesis that integrated reporting has a positive effect on financial performance was accepted only for the South African sample. A statistically significant effect could not be calculated for the Japanese sample. On the other hand, our second hypothesis that the positive relationship between integrated reporting and financial performance would be more pronounced in firms with high complexity level could not be accepted for South Africa, as the said effect was observed to be higher and more pronounced in firms with low complexity. For the Japanese sample, the model was found to be statistically insignificant.