Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin işten ayrılma niyeti üzerine bir araştırma
A study on the intention to leave work of violence inflicted on health care professionals
  1. Tez No: 821893
  2. Yazar: YENER YILDIRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZCAN BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geniş bir çalışan grubuna sahip olan sağlık kurumları şiddet olaylarının çok görüldüğü bir alandır. Sağlık kurumlarındaki şiddet hasta ve hasta yakınları tarafından sağlık çalışanlarına sözel, fiziksel ve cinsel saldırıdan oluşan durumdur. Bu çalışmada, çalışanların ne tür şiddete uğradıkları, bunların önlenmesi için neler yapılabileceği ve yaşadıkları, sağlık sektöründe şiddet ve işten ayrılma niyetlerinin hangi birimler, görevler ve eğitim seviyelerindeki personel için anlamlı farklılıklar gösterdiğinin ortaya konması amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde özel ve kamu sektöründe görev yapan gönüllü sağlık çalışanları, örneklemini ise rastgele örnekleme yoluyla ulaşılan 237 gönüllü sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında demografik özelliklere ait sorular ile Şiddet ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti ölçeğinden faydalanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık sektöründe en çok doktorların sözel ve fiziksel şiddete maruz kaldıkları tespit edilmiştir. En çok şiddet olayının yaşandığı birimin ise acil servisler olduğu görülmüştür. Şiddete maruz kalan çalışanların işten ayrılma niyeti ile ilgili farklılıklar incelendiğinde; kamu sektörü sağlık çalışanlarında daha fazla işten ayrılma niyetinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health institutions, which have a large employee group, are an area where violent incidents are common. Violence in health institutions consists of verbal, physical and sexual assault on health workers by patients and their relatives. In this study, it is aimed to reveal what kind of violence employees are exposed to, what can be done to prevent them, and which unit, duty and education level of employees show significant differences in violence encountered and turnover intentions in the health sector.The population of the research consisted ofvolunteer health workers working in the private and public sectors in Istanbul, and the sample consisted of 237 volunteerhealth workers reached by random sampling. The research was carried out with the quantitative research method. In the collection of data, questions about demographic characteristics, violence scale and intention to leave the work scale were used. SPSS package program was used in the analysis of the research data. As a result of the research, it has been determined that doctors are mostly exposed to verbal and physical violence in the health sector. It was observed that the unit where the most violence was experienced was the emergency services. When the differences regarding the intention to leave the job of the employees exposed to violence are examined; it has been determined that more intention to leave the job is seen in public sector health workers.