Monument in the Age of Digital Reproduction: Atatürk, His Mother and Women's Rights Monument, İzmir
Dijital Yeniden Üretim Çağında Anıt: Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı, İzmir
- Tez No: 821898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHENK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İzmir Karşıyaka'da Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının ellinci yılı anısına yaptırılan Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı, 2017 yılında yerel belediye tarafından kamuoyunun olumsuz görüşüne rağmen yıkılmıştır. Anıtın yeniden inşa edilmiş ve yeniden ölçeklendirilmiş bir versiyonu, önceki ile aynı yere inşa edilmiştir. Karşıyaka'nın yerel halkı ve önde gelenleri, bu yıkım ve yeniden inşa sürecini, anıtın tarihe, anmaya ve hafızaya ait değerleri üzerindeki zararlı etkisine dikkat çekerek ağır bir şekilde eleştirdiler. Bu tez, anıtların dijital olarak yeniden üretilebilirliğine özel olarak odaklanarak bu yıkım, yeniden inşa ve yeniden üretim süreçlerini araştırıyor. Walter Benjamin'in“teknolojik yeniden üretilebilirlik”konusundaki ufuk açıcı kavramlarına dayanan teorik bir çerçeve aracılığıyla bu tez, Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı'nın reprodüksiyonlarını analiz etmeyi ve anıtın bu değerleri ve işlevi üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, dijital reprodüksiyonlara özel odağı ile, dijital yeniden üretim çağında, anıtların melez mekanlarında nasıl algılandığını, kullanıldığını, hatırlandığını ve araçsallaştırıldığını araştırır.
Özet (Çeviri)
Built to commemorate the fiftieth anniversary of the proclamation of the Republic of Turkey, and stood on the coastline of Karşıyaka, İzmir for more than four decades, Atatürk, His Mother and Women's Rights Monument was demolished by the local municipality in 2017 despite adverse public opinion. A re-constructed and re-scaled version of the monument was built at the same location as its predecessor. Local community and prominent figures of Karşıyaka heavily criticized this process of destruction and reconstruction by pointing to its detrimental effect on the monument's historical, commemorative, and mnemonical values. This thesis explores these demolition, reconstruction and reproduction processes with a special focus on digital reproducibility of the monuments. Through a theoretical framework based on Walter Benjamin's seminal concepts on“technological reproducibility,”this thesis aims to analyze reproductions of the Atatürk, His Mother and Women's Rights Monument to get insights into their effects on the very values and function of the monument itself. In this regard, with its special focus on digital reproductions, it explores how monuments are being perceived, used, remembered, and instrumentalized in their hybrid spaces in the age of digital reproduction.