Trakya Tümülüsleri, buluntuları ve kültürel açıdan değerlendirilmesi
Tumuli Thrace, and cultural history of the findings in terms of evaluation
  1. Tez No: 271367
  2. Yazar: NURAN AKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Doğu Trakya, Türkiye'de tümülüs yoğunluğu açısından oldukça dikkat çekici bir bölgedir. Erken Demir Çağından, M.S. 3. yüzyıla kadar uzanan uzun bir zaman dilimi boyunca tümülüsler, Doğu Trakya'da bir ölü gömme âdeti olarak kullanılmıştır.Tümülüs diye adlandırdığımız bu ölü gömme geleneği, M.Ö. 1200'lerde bölgeye gelen Trak kavimleriyle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu yeni gelen kavmin kullandığı mezar tepelerinde başlıca iki tip vardır: Dolmen ve taşlı tepe. Dolmenler ve taşlı tepeler özellikle Trakya'nın dağlık bölgelerinde görülürler. Bu mezar tepelerinin kullanımının M.Ö. 7. yüzyıla kadar kullanıldığı anlaşılmaktadır.Doğu Trakya'da M.Ö. 5. yüzyılın sonundan itibaren tümülüslerde taş örgülü mezar yapıları ortaya çıkmaya başlar ve M.Ö. 4. yüzyılla birlikte Trakya tümülüslerinde iki ayrı tip belirginleşir. Makedonya tipi ile, dairesel planlı ve kubbeli mezar tipi. Doğu Trakya tümülüslerinde taş örgülü mezar yapılarından başka kullanılan mezar tipleri de bulunmaktadır. Bunları çukur mezarlı tümülüsler, içinde lahit bulunan tümülüsler, basit kiremit mezarlı tümülüsler olarak ayırabiliriz.Doğu Trakya'da tespit edilen tümülüsler mimari farklılıklar göz önüne alınarak değerlendirilmeye alınmıştır. Ancak bu sınıflandırma her ne kadar mimari özellikler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmiş ise de kronolojik sıra da dikkate alınarak gruplandırmalar yapılmıştır. Ayrıca Trakya tümülüslerinin tarihi ve gelişim süreci de bu doğrultuda değerlendirmeye alınarak tasnif çalışmalarının sağlam bir zemine oturtulması amaçlanmıştır. Tümülüsler ayrıca yapıldıkları döneme, tepenin ve mezar odasının biçimine, niteliğine, ölünün gömülüş şekline göre gruplara ve alt gruplara ayrılmaktadır. Bir tümülüs açıldığında ele geçen buluntuların çeşitliliği Trak halkının sanat değeri, cinsi, dolayısıyla maddi ve manevi tüm sosyal yaşantısı hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Eastern Thrace in Turkey in terms of density rather remarkable tumulus is a region. The Early Iron Age, M.S. 3. a long period of time ranging from century tumuli along the Eastern Thrace is used as a burial customs.We have called this tradition of burial tumulus, BC 1200s the region has begun to be used in conjunction with the Thracian tribes. This new use of the nation, the grave in the hills there are two main types: Dolmen and stony hill. Dolmens and stone hills of Thrace, especially in mountainous regions are seen. The use of this burial hill BC 7. century was due up.Eastern Thrace BC 5. by the end of the century stone tumuli burial structure appearance starts to weave and BC 4. with two separate types of Thrace tümülüslerinde century becomes apparent. Macedonia type with circular and domed tomb type planned. Eastern Thrace structure other than a burial tomb braided tümülüslerinde stone types are also available. These burial pits with tumuli, sarcophagi found in the tumuli, graves with simple tiles can be grouped as tumuli.Architectural differences were found in Eastern Thrace tumuli were evaluated by taking into consideration. However, although this classification can be considered architectural features have been realized in the chronological order, taking into account the groupings were made. In addition, history and development process in Thrace tümülüslerinin in this direction be taken into consideration as a solid foundation of the classification work is intended to be posited. Period tumuli were made separately, the format of the hills and the burial chamber, on the nature, the dead according to the way gömülüş are divided into groups and subgroups. One finds the variety of Thracian tumulus is opened for public art, the genus, so the material and spiritual knowledge of all social life provides for us to be.