Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde spinal immobilizasyon sağlanan hastalarda prognozun retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of the prognosis of the patients with a spinal immobilization in emergency medical services
- Tez No: 827721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde travmalı hastalarda spinal immobilizasyon uygulanan hastaların prognozunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif yöntemle yapılan çalışmanın evrenini Muğla İl Ambulans Servisi'nden hastane öncesi acil sağlık hizmeti alan ve Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilen travma olguları oluşturmuştur. Araştırma 01 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması için literatür değerlendirmesinde elde edilen veriler doğrultusunda olgu rapor formu hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin analizi Statistical Package For Social Science 26.0 paket programında yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluk testleri Kolmogrov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, sayısal değişkenlerin bağımlı gruplar arasında karşılaştırılmasında Wilcoxon testi, kategorik değişkenlerin bağımsız gruplar arasında ise Pearson Ki-kare testi kullanılmıştır. P=
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the prognosis of trauma patients who were applied spinal immobilization in Emergency Medical Services (EMS). Materials and Methods: The universe of this retrospective study consisted of trauma cases that Muğla EMS teams treated and transported to the Muğla Training and Research Hospital. Our study covers the data between 01 January 2019 and 31 December 2022. We prepared a case report form by scanning the literature for data collection. All the data were analyzed using IBM SPSS Statistics for Windows version 26.0 (Armonk, NY: IBM Corp.) Normal distribution was tested with Kolmogrov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Wilcoxon test was used to compare quantitative variables among dependent groups. Pearson Chi-square test was used to compare categorical variables between independent groups.