Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin demografik özelliklerinin iş motivasyonu ve kariyer planlarına etkileri: İstanbul ili örneği
Effects of demographic characteristics on professional motivation and career plans of paramedics and emergency medical technicians working in pre-hospital emergency health services: Example of Istanbul province
  1. Tez No: 855871
  2. Yazar: NAZMİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye'de sağlık sistemi bünyesinde görev yapan, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personeli, hastanın bulunduğu yere kısa sürede ulaşmakta, yerinde ilk yardım hizmeti verilmekte, ambulans içinde acil sağlık hizmetini sürdürülerek, hastayı hastaneye ulaştırmaktadır. Bu birimlerde görev yapan tıbbi personel; paramedik ve acil tıp teknisyenlerinden oluşmaktadır. Sağlık meslek liselerinden acil tıp teknisyenleri olarak mezun olanlar, sağlık meslek yüksek okulundan mezun olduklarında paramedik unvanı almaktadır. Bu kişiler diledikleri takdirde, başka alanda lisans ve lisansüstü eğitim programlarına katılabilmektedir. Ancak kendi branşlarında henüz lisansüstü eğitim olanakları mevcut değildir. Hastane öncesi acil sağlık personelinin ihtiyaçlarını ve tercihlerini ele alacak stratejiler uygulamak, yetenekli bir iş gücünü sahaya çekmek ve elde tutmak çok önemlidir. Bu tezde, hastane öncesi acil sağlık personelinin demografik özellikleri, onların motivasyonu ve kariyer planları açısından kullanılabilir çok önemli bir araç olduğu hem bireysel ve hem de kurumsal süreçlere, olumlu ve kolaylaştırıcı yönde bir etki yaptığı hususunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Literatürde, genellikle hastane personeli ya da sağlık alanında eğitim alan öğrenciler üzerinde birtakım araştırmalar yapılmıştır. Ancak hastane öncesi acil sağlık personelinin mesleki motivasyonları ve kariyer planları arasındaki ilişkiyi inceleyen ve farklılıkları ortaya koyan, herhangi bir açıklayıcı çalışmaya rast gelinmemiştir. Bu çalışma ile hastane öncesi acil sağlık personelinin motivasyon ve kariyer planı arasındaki ilişkiler konusunda, yönetim literatürüne, yeni bir bakış açısı sunularak, katkı yapmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla, tez çalışmasında; motivasyon ve kariyer planı ile demografik özellikler arasındaki ilişkiler ampirik olarak test edilmiştir. Araştırma, İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan ilk yardım istasyonlarının, paramedik ve acil tıp teknisyeni durumundaki çalışanlarına, Ekim-Kasım 2023 döneminde uygulanmıştır. Araştırmaya 318 kişi katılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; 1) mesleki motivasyon ile kariyer planı arasında; pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu, 2) yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma süresi ve görev pozisyonu konularının, motivasyon ve kariyer planı faktörlerine göre farklılık gösterdikleri saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In Turkey, pre-hospital emergency health services personnel reach the patient's location in a short time, provide on-site first aid services, and transport the patient to the hospital while continuing to provide emergency health services in the ambulance. Those working in these units consist of paramedics and emergency medical technicians. Those who graduate from health vocational high schools become emergency medical technicians, and those who graduate from health vocational schools become paramedics. These people can ATTend undergraduate and graduate education programs in other fields if they wish. However, there are no postgraduate education opportunities yet in the field of pre-hospital emergency health services, which is their own branch. It is critical to implement strategies to address the needs and preferences of prehospital emergency medical personnel and to attract and retain a talented workforce. In this thesis, it is aimed to reveal that the demographic characteristics of pre-hospital emergency healthcare personnel are a very important issue in terms of their motivation and career plans, and that it has a positive and facilitating effect on both individual and institutional processes. In the literature, some studies have been conducted on hospital staff or students studying in the field of health. However, no descriptive study has been found that examines the relationship between the professional motivations and career plans of prehospital emergency healthcare personnel and reveals the differences. This study aims to contribute to the management literature by presenting a new perspective on the relationships between motivation and career plans of pre-hospital emergency healthcare personnel. In this study, the relationships between motivation and career plan and demographic characteristics were tested empirically. The research was applied to paramedic and emergency medical technician employees of first aid stations on the Anatolian side of Istanbul, between October and November 2023. 318 people participated in the research. Research findings; 1) It has been determined that there is a positive relationship between professional motivation and career plan, 2) age, marital status, education level, working time and job position differ according to motivation and career plan factors.