Charlier polinomlarını baz alan Kantorovich-tipli bir operatörün yaklaşım özellikleri
Approximation properties of a Kantorovich-type operator based on Charlier polynomials
  1. Tez No: 787518
  2. Yazar: KEREM GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MENEKŞE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, Charlier Polinomlarını içeren genelleştirilmiş Szász operatörlerinin Kantorovich-tipi genelleştirilmesi tanımlanmış ve bazı yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Bu tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yaklaşım teorisindeki temel iki problem ve bu alandaki temel çalışmalar tarihi sıralama ile sunulmuştur. İkinci bölümde tez için gerekli olan temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde yaklaşım teorisinin önemli bazı teoremleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, Charlier polinomlarını içeren Kantrovich-tipi genelleştirilmiş Szász operatörlerinin genelleştirilmesi tanımlanarak bazı yaklaşım özellikleri incelenmiş ve tanımlanan operatörün merkezi momentleri hesaplanmıştır. Ayrıca operatörün yaklaşım hızı matematiksel araçlarla tahmin edilmiştir. Beşinci bölümde tanımlanan operatör için Voronovskaya tipi bir teorem oluşturulmuştur. Altıncı bölümde, tanımlanan operatörün yaklaşım özellikleri ile ilgili sonuçları ağırlıklı uzayda incelenmiştir. Yedinci bölümde, birinci süreklilik modülü kullanılarak elde edilen yaklaşım sonucu, iki sayısal örnekle gösterilmiştir. Sonuçlar Maple 2022 programı kullanılarak elde edilmiştir. Son olarak sekizinci bölümde, sonuçlar ve öneriler verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, Kantrovich-type generalization of generalized Szász operators including Charlier Polynomials is defined and some approximation properties are examined. This thesis consists of eight chapters. In the first chapter, two main problems in approximation theory and the main studies in this field are presented in historical order. In the second chapter, the basic concepts required for the thesis are given. In the third chapter, some important theorems of approximation theory are given. In the fourth chapter, Kantrovich-type generalized Szász operators containing Charlier Polynomials is defined, some approximation properties are examined and the central moments of the defined operator are calculated. In addition, the rate of convergence of the operator is detamined by mathematical tools. In the fifth chapter, a Voronovskaya-type theorem is constructed for the defined operator. In the sixth chapter the approximation properties of the defined operator are exanined in weighted space. In the seventh chapter, the approximation result obtained by using the first modulus of continuity is shown with two numerical examples. The results were obtained by using the Maple 2022 program. Finally, conclusions and recommendations are given in the eighth chapter.