Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen çocuklara oyun içerikli dijital materyaller ile kelime öğretimi
Teaching vocabulary to children learning Turkish as a foreign language through digital game-based material
- Tez No: 821965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi yoğun materyal kullanımını gerektirmektedir. Son yıllarda hayatın her alanını etkileyen, günden güne değişen ve gelişen teknoloji; eğitim materyallerini de değiştirmiştir. Eğitsel oyunlar, çeşitli yazılımlar sayesinde dijital ortama aktarılmış ve çeşitlenmiştir. Bu gelişmelerle ilişkili olarak eğitimciler, öğrenme içeriklerini dijital oyunlarla zenginleştirmeye başlamış ve basılı/görsel ders materyallerinin yanında dijital oyunların da üretilmesi yönünde adımlar atmışlardır. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi sürecinde ihtiyaç olan dijital materyaller öğrenenlere; hızlı ve kalıcı öğrenme fırsatı sunabilir. Dil öğrenme aşamasının kilit noktası sayılabilecek kelime öğretimi, dijital materyallere oldukça ihtiyaç duyulan bir alandır. Bu çalışma kapsamında öncelikle literatür taraması yapılmış ve özellikle yabancı dil olarak Türkçe öğrenen çocuklara kelime öğretimi sürecinde faydalı olabileceği düşünülen oyun içerikli dijital materyaller tasarlanmaya/üretilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğrenen çocukların ilgi, ihtiyaç ve gelişim özelliklerine uygun, kelime öğretimini destekleyen dijital eğitim ortamlarında kullanılabilecek oyun içerikli dijital materyal örnekleri hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda tasarım tabanlı araştırma modeli kullanılmıştır. Bu hedef doğrultusunda 15 adet dijital oyun içeriği oluşturulmuş ve bu oyunların öğrencilerin kelime öğrenimine katkısı yönergelerle açıklanmıştır. Oyunlar hazırlanırken çocukların ilgi, istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuş, oyunların Türkçe öğretimine katkı sağlayacak nitelikte olmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching Turkish as a foreign language requires intensive use of materials. In recent years, technology, which affects every aspect of life, changing and developing day by day, has also changed educational materials. Educational games have been transferred to the digital environment and diversified thanks to various software. Of these developments, educators have started to enrich their learning contents with digital games and have taken steps to produce digital games in addition to printed/visual course materials. Digital materials, which are needed in the process of teaching Turkish as a foreign language, can provide learners with fast and permanent learning opportunities. Vocabulary teaching, which can be considered the key point of the language learning phase, is an area where digital materials are highly needed. Within the scope of this study, a literature review was made and digital materials with game content, which are thought to be useful, especially in the process of teaching vocabulary to children learning Turkish as a foreign language, were designed and produced. This research aims to prepare examples of game-based digital materials that can be used in digital education environments that support vocabulary teaching on the interests, needs, and developmental characteristics of children learning Turkish as a foreign language. For this purpose, a design-based research model was used. In line with this goal, 15 digital game contents were created and the contribution of these games to students' vocabulary learning was explained with instructions. While preparing the games, the interests, wishes, and needs of children were taken into consideration and care was taken to ensure that the games would contribute to Turkish language teaching.