Fizyoterapi ve rehabilitasyon lisans öğrencilerinin öğrenme stillerine göre motor imgeleme yetenekleri ve akademik başarılarının incelenmesi
Investigation of motor imaging skills and academic success of physiotherapy and rehabilitation undergraduate students according to their learning styles
- Tez No: 821966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinin öğrenme stillerine göre imgeleme yeteneklerini ve akademik başarılarını incelemekti. Çalışmaya 214 öğrenci katıldı. İmgeleme yeteneği Hareketi İmgeleme Anketi-3 ile, öğrenme stili tercihi Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri-3 ile değerlendirildi; uygulama ders notları ve akademik başarıları alındı. Öğrenme stillerine göre imgeleme yetenekleri benzerdi (p>0,05). Öğrencilerin imgeleme yetenekleri ile akademik başarıları arasında fark yoktu (p>0,05). Öğrenme stillerine göre öğrencilerin akademik başarılarında fark vardı (p=0,00). İmgeleme yetenekleri ile akademik yılları arasında fark yoktu (p>0,05). Öğrencilerin akademik yılları ile öğrenme stilleri arasında fark vardı (p=0,04). Öğrencilerin cinsiyetlerine göre imgeleme yetenekleri ve öğrenme stilleri benzerdi (p>0,05). Öğrencilerin imgeleme yetenekleri ve uygulamalı ders notları arasında fark yoktu (p>0,05). Öğrencilerin öğrenme stillerine göre Anatomi-II (p=0,01), Temel Ölçme ve Değerlendirme (p=0,00) ve Elektrofiziksel Ajanlar-I (p=0,00) derslerindeki başarıları arasında fark vardı. Diğer derslerde öğrenme stili tercihlerine göre akademik başarıları benzerdi (p>0,05). Motor imgelemenin bir öğretim yöntemi olarak kullanılması gerektiği ve öğrencilerin öğrenme stili tercihlerine uygun yöntemin uygulamalı derslerde kullanılması gerektiği önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Motor imgeleme, Öğrenme stilleri, Fizyoterapi ve rehabilitasyon, Eğitim
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the imagery abilities and academic success of physiotherapy and rehabilitation students according to their learning styles. 214 students participated in the study. Imagery ability was evaluated with Movement Imagery Questionnaire-3, and learning styles was evaluated with Kolb Learning Styles Inventory-3; practical lesson grades and academic success were received. Imagery abilities were similar according to learning styles (p>0.05). There was no difference between students' imagery abilities and academic success (p>0.05). There was a difference in the academic success of the students according to their learning styles (p=0.00). There was no difference between their imagery abilities and their academic years (p>0.05). There was a difference between the academic years of the students and their learning styles (p=0.04). The students' imagery abilities and learning styles were similar according to their gender (p>0.05). There was no difference between students' imagery abilities and practical lesson grades (p>0.05). There was a difference between the success of the students in Anatomy-II (p=0.01), Basic Measurement and Evaluation (p=0.00) and Electrophysical Agents-I (p=0.00) courses according to their learning styles. According to their learning styles, their academic success in other subjects was similar. (p>0.05). It is suggested that motor imagery should be used as a teaching method and that the method suitable for students' learning styles should be used in practice lessons. KEYWORDS: Motor imagery, Learning styles, Physiotherapy and rehabilitation, Education