Flört şiddeti mağduru üniversite öğrencilerinin flört ilişkisi, evlilik ve aileyi anlamlandırma biçimleri: Nitel bir çalışma
Ways of understanding marriage and family of university students who are victims of dating violence: A qualitative study
- Tez No: 821980
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KUMCAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma flört şiddeti mağduru üniversite öğrencilerinin evlilik ve aileye yönelik düşüncelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, yaşları 20 ile 26 arasında değişen 31 üniversite öğrencisi ile yarı-yapılandırılmış görüşmelerle nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Yarı-yapılandırılmış görüşmeler için bir görüşme formu hazırlanmıştır. Ardından nitel veri analizi için MAXQDA (2022) programı kullanılmıştır. Verilerin yorumlanmasında ise betimsel analiz tekniğine başvurulmuştur. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak üniversite öğrencilerinin aile ve evlilik konusunda flört şiddeti mağduriyeti yaşadıkları sırada ve bu zaman dilimine yakın esnalarda olumsuz karşıladıklarını fakat zaman geçtikçe daha olumlu algılara sahip oldukları, söz konusu durumun kadın ve erkek öğrenciler arasında farklılık göstermediği görülmüştür. Flört şiddeti mağduru üniversite öğrencileri günümüzde hala ailenin ve evliliğin önemli olduğunu ifade etmişlerdir. Evlilikte kadın ve erkeğin evlilik birlikteliği içerisinde daha eşitlikçi bir rol dağılımına sahip olmaları gerektiğini ifade etmişlerdir. Öğrenciler ebeveynlerinin çift ilişkisini geleneksel şekilde yorumlamış ve ebeveynlerinin çift ilişkisine benzer çift ilişkisi yaşamak istemedikleri görülmüştür. Çalışma bulguları neticesinde sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the thoughts of university students who are victims of dating violence towards marriage and family. In this context, a qualitative research was conducted with semi-structured interviews with 31 university students between the ages of 20 and 26 Dec. An interview form has been prepared for semi-structured interviews. Then, MAXQDA (2022) program was used for qualitative data analysis. In the interpretation of the data, descriptive analysis technique was applied. Based on the findings obtained, it has been observed that university students have negative attitudes towards family and marriage during and near this time period when they are victims of Decoy violence, but they have more positive perceptions as time goes on, and this situation does not differ between male and female students. University students who have been victims of dating violence have stated that family and marriage are still important today. They stated that men and women should have a more egalitarian distribution of roles in marriage within the marriage union. Students interpreted their parents' couple relationship in the traditional way and it was seen that they did not want to experience a couple relationship similar to their parents' couple relationship. Conclusions and recommendations are presented as a result of the study findings.