Development of a protocol for large-scale purification of recombinant bacterial hemoglobin
Rekombinant bakteriyel hemoglobin'nin büyük ölçekli saflaştırılması için bir protokol geliştirilmesi
- Tez No: 821979
- Danışmanlar: PROF. DR. BENJAMIN C. STARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Illinois Institute of Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Vitreoscilla hemoglobinini (VHb) kodlayan vgb geni, doğal promotöründen güçlü bir şekilde ifade edildiği çeşitli konfigürasyonlarda E. coli'de klonlanmıştır. Bu çalışmada, böyle bir E. coli suşu olan JM109 [pUC8:16], VHb'nin büyük ölçekli saflaştırılmasına yönelik teknikler geliştirmek için kullanılmıştır. VHb, hipotonik hücre yıkama ve lizozim lizizi kullanılarak JM109 [pUC8: 16]'dan ekstrakte edilmiştir. VHb'nin kısmi saflaştırılması daha sonra amonyum sülfat fraksiyonlaması ve DEAE selüloz ve Sephadex jel filtrasyonu kullanılarak kromatografi ile gerçekleştirilmiştir. Çeşitli aşamalardan sonra VHb'nin saflığı SDS-PAGE poliakrilamid jel elektroforezi ve spektrofotometrik olarak izlenmiştir. Bazı deneylerde oldukça büyük miktarda VHb'nin kısmi saflaştırılması elde edilmiştir. Bir prosedür (hücrelerin hipotonik lizizi), VHb'nin homojenliğe kadar büyük ölçekli saflaştırılması için bir başlangıç noktası olarak hizmet edebilir.
Özet (Çeviri)
The gene vgb, encoding Vitreoscilla hemoglobin (VHb), has been cloned in E. coli in various configurations where it is strongly expressed from its natural promoter. In this work, one such E. coli strain, JM109 [pUC8:16], was used to develop techniques for large-scale purification of VHb. VHb was extracted from JM109 [pUC8: 16] using a hypotonic cell washing and lysozyme lysis. Partial purification of VHb was then performed with ammonium sulfate fractionation and chromatography using DEAE cellulose and Sephadex gel filtration. The purity of VHb after the various steps was monitored by SDS-PAGE polyacrylamide gel electrophoresis and spectrophotometrically. Partial purification of a fairly large amount of VHb was obtained in certain experiments. One procedure (hypotonic lysis of cells) should serve as a starting point for large-scale purification of VHb to homogeneity.