Milli eğitim bakanlığına bağlı devlet okullarında görev yapan ingilizce öğretmenlerinin girişimcilik seviyelerinin belirlenmesi
Exploring the entrepreneurial levels of efl teachers whowork for public schools affiliated by the ministry of nationaleducation
  1. Tez No: 821986
  2. Yazar: ABDURREZAK EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yy. dünyasının giderek artan rekabetçi ortamında toplumların daha ileriye gitmeleri girişimci ruha sahip nesiller yetiştirmekle mümkündür. Toplumsal dönüşümler bireylerle sınırlı kalamaz, ancak girişimci ve yenilikçi anlayışın kitlelere yayılması ile sağlanabilir. Kitleleri eğitmenin en hızlı ve verimli yolu ise yine eğitim kurumlarından ve özellikle eğitimcilerden geçmektedir. Girişimcilik konusu yüzyıllardır süregelen ve üzerine sayısız akademik çalışma yapılan bir alandır. Ancak, girişimciliğin iktisadi boyuttan ayrılan en önemli alt dallarından biri ise sosyal girişimcilik olup son yıllarda akademik çevrelerde merak uyandırmaktadır. Bu kapsamda öğretmenler maddi kazançtan ziyade toplumsal katkı, çalışkan ve üretken olmak gibi toplumda katma değer üretmek suretiyle toplumların refah düzeylerinin artmasına destek sağlayan en önemli unsurlardandır. Bu çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin girişimcilik düzeyleri, öğretmenlerin girişimcilik ruhunu destekleyen ve engelleyen unsurlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında benimsenen bürokrasinin öğretmenlerin girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma deseni olarak karma yöntem uygulanmıştır. İngilizce Öğretmenlerinin girişimcilik düzeylerine ilişkin nicel veriler, 26 tanesi 5'li Likert türünde ve 1 tanesi de çoktan seçmeli olmak üzere toplam 27 sorudan oluşan bir anket ile ölçülmüştür. Nicel veriler ise, Türkiye'nin farklı illerindeki devlet okullarında görev yapmakta olan toplam 7 İngilizce öğretmenine verilen yarı yapılandırılmış mülakat formu ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel verilere göre dört alt boyut ortaya çıkmıştır. Bunlar, sosyal girişimcilik, bürokrasi algısı, mesleki yenilenme ve yenilikçiliktir. Bu veriler incelendiğinde devlet okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin girişimcilik seviyeleri; bürokrasi algısı alt boyutunda eğitim verilen seviyeye ve girişimcilik eğitimi alınıp alınmamasına; mesleki yenilenme alt boyutunda yaşa; yenilikçilik alt boyutunda cinsiyet, eğitim verilen kademe, mesleki tecrübe ve en son ulaşılan eğitim derecesine göre anlamlı farklılıklar göstermiş; sosyal girişimcilik bakımından ise katılımcılar arasında herhangi anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yarı yapılandırılmış mülakatlar sonucunda elde edilen verilere göre yenilikçi uygulamalar idarece takdir edildiğinde ve desteklendiğinde öğretmenlerin girişimci eğilimlerinin arttığı; ancak, merkezi sınavların oluşturduğu baskı ve paydaşlardan gelen olumsuz tepkilerin, öğretmenleri girişimci uygulamalar yapmaktan alıkoyan etkenler arasında olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, pedagojik girişimciliğe ilişkin daha açık politikalar üretilmesi ve öğretmen yetiştiren okullarda ve hizmet içi öğretmen eğitimleri sırasında girişimciliğin önemine daha fazla vurgu yapılması gerekliliğini de ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In the increasingly competitive environment of the 21st century, it is possible for societies to develop further by raising generations with an entrepreneurial spirit. Social transformations cannot be limited to individuals, but can be achieved by spreading the entrepreneurial and innovative approaches to the masses. The fastest and most efficient way to educate the masses is through educational institutions and especially educators. Entrepreneurship is a field of research that has been going on for centuries and on which numerous academic studies have been conducted. However, one of the most important sub-branches of entrepreneurship that differs from the economic dimension is social entrepreneurship, which has aroused curiosity in academic circles for the last fifteen years. Teachers, whom societies rely on in increasing social entrepreneurship, are among the most important factors that support the increase in the welfare of societies by creating added value such as social contribution, being hardworking and productive. This study aims to examine (a) the entrepreneurship levels of English teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education, (b) the factors that support and hinder the entrepreneurial spirit of teachers, and (c) the influence of bureaucracy adopted in public schools affiliated to the Ministry of National Education on teachers' entrepreneurial tendencies. The study adopts a mixed method research design. Quantitative data on the entrepreneurship levels of English Teachers were measured with a questionnaire consisting of 27 questions, 26 of which are 5-point Likert-type and 1 of them are multiple-choice. Quantitative data were collected through a semi-structured interview form given to a total of 7 English teachers working in public schools in different provinces of Turkey. According to the quantitative data obtained as a result of the research, four sub-dimensions emerged. These were social entrepreneurship, bureaucracy perception, professional renewal and innovativeness. Data analysis revealed that the entrepreneurship levels of English teachers working in public schools displayed significant differences in terms of the level of education given and whether or not receiving entrepreneurship education in the bureaucracy perception sub-dimension; age in the professional renewal sub-dimension, and gender, level of education, professional experience and the latest education level achieved in the innovativeness sub-dimension. On the other hand, no significant difference was found among the participants in terms of social entrepreneurship. According to the data obtained as a result of semi-structured interviews, when innovative practices are appreciated and supported by the administration, entrepreneurial tendencies of teachers increase; However, it has been determined that the pressure created by the central exams and the negative reactions from the stakeholders are among the factors that prevent teachers from adopting entrepreneurial practices. The findings of the study also revealed the need to produce clearer policies on pedagogical entrepreneurship and to put more emphasis on the importance of entrepreneurship in teacher training schools as well as in-service teacher training seminars.