Öz liderliğin proje başarısı üzerindeki etkisi: Çoklu aracılık modeli
The impact of self-leadership on project success: A multiple mediation model
  1. Tez No: 821989
  2. Yazar: TOLGAHAN BOSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KONURALP SEZGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Öz liderlik, bireylerin eylemlerini sahiplenmelerini ve olumlu sonuçlar elde etmelerini sağlamaktadır, bu bakımdan çeşitli davranışsal dinamikler ve projelerin başarısı üzerinde etki potansiyeline sahiptir. Bu konuda yapılan araştırmalar öz liderlik ile çeşitli pozitif tutum, davranışlar ve performans arasındaki ilişkiyi gösteremektedir. Bu araştırmada, öz liderlik proje bağlamına uyarlanmış ve proje başarısı üzerindeki etkisi,“yaratıcı davranış”ve“iş tatmini ”nin çoklu aracılığı ile incelenmiştir. Araştırma nicel tarama deseninde hazırlanmış, çeşitli sektörlerde projelerde görev alan 295 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırma bulguları, öz liderlik becerilerinin proje başarısı üzerinde anlamlı pozitif etkide bulunduğunu göstermektedir. İkinci olarak, yaratıcı davranış ve iş tatmini bu ilişkide kısmi aracılık rolü oynamaktadır. Bu durum, proje yöneticileri ve ekip üyeleri bakımından öz liderliğin önemini vurgulamakta, bunun yanı sıra proje başarısının artırılması için yaratıcı davranışın teşvik edilmesi ve iş tatminin artırılması gibi davranışsal dinaimkler bakımından elverişli bir çalışma ortamının oluşturulması gerektiğine işaret etmektedir. Araştırma, bulguların literatür ışığında tartışılması ile araştırmacılar ve uygulamacılar için öneriler geliştirilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-leadership empowers individuals to take control of their actions and achieve positive outcomes, thereby having the potential to influence diverse behavioral dynamics and the success of projects. Research has shown the relationship between self-leadership and various positive attitudes, behaviors and performance. In this study, self-leadership is adapted to the project context and its impact on project success is examined through the multiple mediation of“creative behavior”and“job satisfaction”. The research was structured as a quantitative survey, wherein data was gathered from a sample of 295 individuals employed in diverse sectors and engaged in project-based work. Research findings show that self-leadership skills have a significant positive effect on project success. Secondly, creative behavior and job satisfaction play a partial mediating role in this relationship. This highlights the significance of self-leadership in the context of project managers and team members, along with the necessity of establishing a favorable work environment that fosters positive behavioral dynamics, such as promoting creativity and enhancing job satisfaction, with the aim of enhancing project success. This study examines the results in relation to existing literature and offers suggestions for future research and practitioners.