Yetkinlik yönetimi kapsamında çevrim içi eğitimleri alan çalışanların e-öğrenme stillerine göre sınıflandırılması ve farklı değişkenlerle değerlendirilmesi
Classification of e-learning styles and evaluation with different variables in online learning environment
  1. Tez No: 821988
  2. Yazar: NEVCAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kurumlarda artan eğitim ihtiyaçların karşılanması amacıyla gerçekleştirilen eğitim ve gelişim faaliyetleri gerek artan ihtiyaç gerek ise artan çalışan sayısı sebebiyle daha çok çevrim içi ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen bu eğitim faaliyetlerinin niteliğinin artırılması bu sebeple önem kazanmıştır. Bireysel farklılıklardan biri olan öğrenme stilleri öğrencilerinin daha kolay ve hızlı öğrenmelerini destekleyen bir unsurdur. Bu sebeple, eğitim faaliyetlerinde öğrencilerin öğrenme stillerini anlamak bu öğrenme stillerini uygun eğitim ortamı sağlamak eğitimlerin niteliğini artıracaktır. Bu araştırmada, öğrencilerin öğrenme stilleri farklı değişkenler ile incelenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin öğrenme stilleri cinsiyet, jenerasyon, eğitim düzeyi, mesleki deneyim süresi, mesleki sınıf, mesleki kulvar, e-öğrenme deneyim süreleri ve deneyimledikleri çevrim içi eğitim kategorisi değişkenlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek amacıyla e-Öğrenme Stilleri Ölçeği (Gülbahar ve Alper, 2014) kullanılmıştır. Araştırmanın evreni kurumlarda hizmet içi eğitimleri çevrim içi ortamda alan yetişkinlerdir. Araştırmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme kullanılmış ve amaçsal örnekleme metotlarından tipik örneklem metodu ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki çalışma örneklemi ise tüm ASELSAN A.Ş. çalışanları (9.198 kişi) olarak sınırlandırılmıştır. Analizlerde 2.796 kişi ankete katılmış ve verisi değerlendirilmiştir. Öğrenme stillerini belirlemeyi ve öğrenme stillerini çeşitli değişkenler ile sınıflandırmayı ve incelemeyi amaçlayan bu araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS ver.22 programı ile yapılmıştır. Veri analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, MANOVA, post hoc test, ANOVA ve kümeleme analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veri analizine göre bulgular ve bu bulgulara uygun sonuç ve öneriler hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin incelenen değişkenlere göre öğrenme stillerinde farklılıklar bulunmuştur. Değişkenlerden biri olan; çalışanların deneyimledikleri çevrim içi eğitimlerin kategorileri değişkenine göre öğrenme stillerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bu sonuç ışığında, öğrencilerin deneyimledikleri çevrim içi eğitimler bilgisinden yola çıkarak baskın olarak tercih ettikleri eğitim kategorisinin belirlenebileceği ön görülmektedir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda öğrencilerin baskın olarak tercih ettiği çevrim içi eğitim kategorisine göre öğrenme stillerinin anlaşılması üzerine çalışmalar yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Institutions have tended to provide online training and in-service training by using today's technologies due to the increasing number of employees and the increase in the number of in-service trainings to be given. While the number of trainings held in online environments is increasing day by day, it has gained importance to help students learn and understand their e-learning styles in order to organize online learning environments according to their learning styles. The purpose of this research is to investigate the e-learning styles of employees who receive in-service training in corporate companies in online learning environment. The sample of the study is ASELSAN A.Ş. employees. The e-learning styles of the employees in this research investigated by; gender, generation, education level, occupational experience period, occupational class, occupational lane, e-learning experience duration and education category they have experienced. For this purpose, the“e-Learning Styles Scale”(Gülbahar & Alper, 2014) was used to reveal the learning styles of learners in online learning environments. The scale consists of 38 items and seven sub-factors (independent, social, audio-visual, active, verbal, logical and intuitive learning). The data for the research were collected by the survey method. To determine the e-learning styles of the employees, the e-Learning Styles Questionnaire (Gülbahar & Alper, 2014) was conducted by all ASELSAN A.Ş employees. Data were collected by e-mail and 2.796 people participated in the survey. The information about online learning of the employees are limited to the competency-based trainings they have experienced in 2021. Employees attendence and experience data about their online education and demographic information were obtained from the company learning management system database by obtaining relevant permissions. Differences in e-learning styles were found in a sample of 2.796 people according to the variables of gender, generation, education level, occupational experience period, occupational class, occupational lane, e-learning experience duration and education category they have experienced. Research findings reveal the difference in e-learning styles of employees. In the light of this information, it becomes necessary to consider the differences in e-learning styles of employees from different gender, generation, education level, occupational experience period, occupational class and occupational lane. As a result of this research, in order to create more learner-centered education environment, it is necessary to consider learners' e-learning styles. Establishing online training and development activities that appeal to the target audience or various learning styles by evaluating the learner profile in educational environments will serve the purpose of improving the competencies of the employees. As a research finding, a statistically significant difference was observed in learning styles according to the category of online trainings experienced by the employees. In the light of this result, it is predicted that the education category that the students prefer can be determined based on the online education knowledge they experience. In future studies, it is recommended to carry out studies on understanding learning styles according to the online education category that students prefer.