'Parasız Yatılı' ile 'Beyt Min Laḥm' öykü kitapları arasında distopya ve anlatı üslubunun karşılaştırması
Comparison of dystopia and narrative structure between 'Parasız Yatılı' and 'Beyt Min Laḥm' story books
- Tez No: 822014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUSSAMED YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Son yüzyılda artan ekonomik, siyasi ve sosyal krizler dünyayı sarstığı gibi toplumsal sosyal düzeni de derinden etkilemiştir. Bu etkiler toplum yaşamının her alanına yansıdığı gibi, özellikle yirminci yüzyılda yoğun bir şekilde edebiyat dünyasına distopya edebiyatı olarak yansımıştır. Bu araştırmada; Cumhuriyet dönemi kadın yazarlarından Füruzan'ın kaleme aldığı“Parasız Yatılı”ile aynı yıllarda Arap edebiyatına önemli katkıları bulunan Yusuf İdris'in“Beyt min Laḥm”eserlerine yansıyan distopya yaklaşımı ile anlatım üslubunun Amerikan Ekolü ışığında karşılaştırmalı edebiyat bilimine göre incelenmiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde distopya yaklaşımı ile karşılaştırmalı edebiyat bilimine, birinci bölümde; iki yazarın hayatı ve eserleri, ikinci ve üçüncü bölümlerde;“Parasız Yatılı”ile“Beyt min Laḥm”eserlerinin değerlendirilmesi, dördüncü bölümde; öykülerde ortaya çıkan distopya yaklaşımlarının Amerikan Ekolü ışığında karşılaştırılması ve çalışma sonunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic, political and social crises that have increased in the last century have not only shaken the world, but also deeply affected the social order. As these effects are reflected in every area of social life, especially in the twentieth century, it has been reflected in the literary world as dystopian literature. In this study; The dystopian approach and expression style reflected in the“Beyt min Laḥm”works of Yusuf İdris, who made important contributions to Arabic literature in the same years, as well as“Parasız Yatılı”written by Füruzan, one of the women writers of the Republican period, were examined in the light of the American school of comparative literature In the introduction part of our study, the dystopia approach and comparative literature science, in the first part; the lives and works of the two authors, in the second and third chapters; Evaluation of the works“Parasız Yatılı”and“Beyt min Laḥm”, in the fourth chapter; The comparison of dystopia approaches emerging in the stories in the light of American school and the findings obtained at the end of the study are included.