Hipertansif yaşlılarda sağlık okuryazarlığının ilaç tedavi uyumuna etkisi
The effect of health literacy on medication adherence in hypertensive elderly
- Tez No: 822040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET CAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, hipertansif yaşlılarda sağlık okuryazarlığının ilaç tedavi uyumuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte olan araştırmanın evrenini 20.02-31.12.2022 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin dahili ve cerrahi kliniklerinde yatarak tedavi gören hipertansif bireyler oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini ise çalışmanın uygulandığı süre içerisinde dahil edilme kriterlerini karşılayan 202 katılımcı oluşturmuştur. Veriler“Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Hastalık ve İlaç Kullanım Bilgisi Formu”,“Antihipertansif İlaç Tedavisine Uyum Ölçeği”ve“Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği - 32 (TSOY-32)”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yaş ortalaması 72.05±5.23 yıl, %57.9'u kadın, %75.7'si evli, %77.7'si ilkokul ve üzeri eğitim düzeyine sahip ve %55'i ise ev hanımı olarak belirlenmiştir. Katılımcıların sadece %3'ünün yeterli sağlık okuryazarlığı düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of health literacy on medication compliance in hypertensive elderly. The population of this descriptive study consisted of hypertensive individuals who were hospitalized in the internal affairs and surgical clinics of Bolu Abant İzzet Baysal University İzzet Baysal Training and Research Hospital between 20.02/31.12.2022. The sample of the study consisted of 202 participants who met the inclusion criteria during the study. The data were obtained by face-to-face interview technique using the“Descriptive Characteristics Form”,“Disease and Drug Use Information Form”,“Antihypertensive Medication Adherence Scale”and“Turkey Health Literacy Scale - 32 (TSOY-32)”. According to the research findings, the average age of the participants was 72.05±5.23 years, 57.9% were women, 75.7% were married, 77.7% had primary school or higher education, and 55% were housewife. It was determined that only 3% of the participants had sufficient health literacy level. A statistically significant difference was found between gender, marital status, education level, occupation, perceived income level, cohabitants and health literacy scores.