Position of Turkey's six-party opposition bloc on differentiated European integration: Chasing the (im)possible dream?
Türkiye'de altı partili muhalefet bloğunun farklılaştırılmış Avrupa entegrasyonu konusunda pozisyonu: (Na)mümkünü istemek?
- Tez No: 822049
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL KAEDING, PROF. DR. WOLFGANG WESSELS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, Türkiye'deki altı muhalefet partisinden oluşan Millet İttifakı'nın (ya da Altılı Masa) ülkenin Avrupa entegrasyonuna yönelik tutumunu incelemektedir. Avrupa şüpheciliği düzeylerine odaklanmak ya da sadece AB üyeliğini destekleyip desteklemediklerini değerlendirmek yerine, bu çalışma Avrupa entegrasyonuna ilişkin pozisyonlarını farklılaştırılmış entegrasyon açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma AB üyeliği-üye olmama ikilemini reddetmekte, bunun yerine üye olmama yerine dışsal farklılaştırılmış entegrasyonun spektrumdaki bir pozisyon olarak dahil edilmesini önermektedir. Özellikle, 1999'dan beri AB üyeliğine aday olan bir ülkede muhalefetin kampanyasında tam üyelik vaadinin ötesinde alternatif entegrasyon modelleri sunamamasının ardındaki nedenleri araştırmak faydalı olacaktır. Muhalefet partilerinin üst düzey dış politika yapıcılarıyla yapılan görüşmeler ve parti bildirgeleri ile resmi açıklamaların analizi birincil verileri sağlamaktadır. Bulgular, Türkiye'nin kendine özgü adaylık sürecine ve bunun diğer aday ülkeler için çıkarımlarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the stance of the Nation Alliance (or Table of Six), six opposition parties in Turkey, towards the country's European integration. Instead of focusing on their level of Eurosceptism or simply evaluating if they are in favor of EU membership, this study aims to look into their positions on European integration from the angle of differentiated integration. This research rejects the EU membership-non-membership dichotomy, instead proposing the inclusion of external differentiated integration as a position on the spectrum, rather than non-membership. Specifically, it is worthwhile to investigate the reasons behind the opposition's failure to offer alternative integration models beyond the full membership pledge in its campaign in a country that has been a candidate for EU membership since 1999. Interviews with opposition parties' top foreign policymakers and analysis of party declarations and official statements provide primary data. The findings shed light on Turkey's unique candidacy process and its implications for other candidate countries.