Türk popülasyonunda endotelin-1 geni (+134insa/dela) polimorfizminin kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile ilişkisi
The association of endotelin-1 gene (+134insa/dela) polymorphysis with chronic obstructive lung disease in turkish population
- Tez No: 822071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Endotelyum, vasodilatör ve vasokonstriktör aktiviteli faktörlerin kaynağıdır. Güçlü vasokonstriktör madde olan endotelin ailesi, ilk kez aorta endotelyal hücrelerinden izole edilmiştir. Endotelin izoformları, endotelin-1 ve iki küçük peptit ET-2 ve ET-3 olmak üzere 3 tipi vardır. Her biri ayrı genlerin ürünüdür. ET-1, esas olarak endotel hücreleri tarafından sentezlenip salgılanır. ET-1, KOAH'ı da içeren çeşitli akciğer hastalıkları ile de ilişkilidir. Vasküler endotel, bronşiyal epitel, akciğerdeki monositler ve fibroblastlar tarafından üretilen ET-1 akciğer sahasında önemli bir inflamatuar düzenleyicidir. ET-1'in solunum sistemi mukozasında herhangi bir başlangıç irritanı olmaksızın inflamatuar döngüye yol açarak KOAH'ın patojenezinde rol oynadığı gösterilmiştir(81). KOAH ataklarına sebebiyet veren birçok neden balgamda yükselmiş ET-1 konsantrasyonu ile ilişkilendirilmiştir(82). Tüm bu veriler ET-1'in KOAH etiyopatojenezinde rol alabileceğine işaret etmektedir. KOAH'ın multifaktöriyel olduğu ve genetik etkileşimlerin hastalığa yatkınlıkta ve hastalık gelişiminde önemli rol aldığı bilinmektedir. Son yıllarda KOAH patogenezinde genetik polimorfizmin önemini gösteren çalışmalar yayınlanmıştır. Bizim çalışmamızda da Türkiye'de ET-1 genindeki tek nükleotid gen polimorfizminin Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığınıdaki etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamaızda sigara içen 87 KOAH ve 89 sağlıklı olguda ET-1 genindeki tek nükleotid gen polimorfizmi (+134 insA/delA) sıklığını araştırdık. KOAH'lı grupta sağlıklı kontrol grubuna göre ET-1 gen (+134insA/del A) polimorfizminin daha yüksek olduğunu bulduk (p< 0,001)). Ancak bu polimorfizmin, hastalık evresi ve solunum fonksiyon parametreleri ile ilişkili olmadığını belirledik. Sonuç olarak, Türkiye'de KOAH'lı olgularda ET-1 genindeki tek nükleotid gen polimorfizminin (+134 insA/delA) , KOAH gelişimine duyarlılığı artırdığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The endothelium is the source of factors with vasodilator and vasoconstrictor activity. Powerful endothelin family, a vasoconstrictor substance, was first isolated from aortic endothelial cells recognised. Endothelin isoforms are 3, including endothelin-1 and two small peptides ET-2 and ET-3. types. Each is the product of separate genes. ET-1 is mainly produced by endothelial cells synthesised and secreted. ET-1 is also associated with various lung diseases, including COPD. Vascular endothelium ET-1 lung produced by bronchial epithelium, monocytes and fibroblasts in the lung is an important inflammatory regulator in the field. ET-1 in the mucosa of the respiratory system COPD by causing an inflammatory cycle without any initial irritant. has been shown to play a role in pathogenesis(81). Many causes of COPD attacks has been associated with elevated ET-1 concentration in sputum(82). All these data indicate that ET-1 It indicates that it may play a role in the etiopathogenesis of COPD. COPD is multifactorial and genetic interactions may play a role in disease susceptibility and It is known to play an important role in the development of the disease. In recent years, the pathogenesis of COPD Studies showing the importance of genetic polymorphism have been published. In our study Single nucleotide gene polymorphism in ET-1 gene in Chronic Obstructive Pulmonary Disease in Turkey We aimed to investigate its effect on COPD. In our study, we analysed the effect of a single ET-1 gene in 87 COPD smokers and 89 healthy subjects. We investigated the frequency of nucleotide gene polymorphism (+134 insA/delA). In the COPD group, healthy ET-1 gene (+134insA/del A) polymorphism was higher than the control group (p< 0.001)). However, this polymorphism was associated with disease stage and pulmonary function parameters in patients with COPD in Turkey. In conclusion, single nucleotide gene in ET-1 gene in COPD patients in Turkey polymorphism (+134 insA/delA) increases susceptibility to the development of COPD.