The role of interior design in changing accommodation perspectives: The case of Airbnb houses
Değişen konaklama anlayışında içmimarlığın rolü: Airbnb evleri örneği
  1. Tez No: 822074
  2. Yazar: ZEYNEP KÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TUNA ULTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Konaklama sektöründe de internet teknolojilerinin gelişmesi ile ortaya çıkan Airbnb evleri geleneksel konaklama tipolojilerine popüler bir alternatif olmuştur. Airbnb, kurucularının kendi evlerini 'Air Bed and Breakfast'-şişme yatak ve kahvaltı mottosu ile kiralamaya başlaması ile konaklama endüstrisine yeni bir soluk gelmiştir. Airbnb, sanal ortamda ev sahiplerini ve misafirleri buluşturmaktadır. Erişebilirliğin sonucu olarak Airbnb evlerinin sayısı ve misafir sayısı hızla artmaktadır. Bu başarılı yükseliş ortamında iç mimari unsurlar, Airbnb evlerinin ana konularından biri olmaya başlamıştır. Airbnb evleri iç mekân tasarımında kullanıcı tercihlerini anlamak bu çalışmanın amacıdır. Türkiye'de en çok Airbnb evi olan Beyoğlu bölgesinden filtrelenerek dört ev seçilmiştir. Bu evlerde sanal ortamlarda yapılan anketler ile Airbnb evlerinde iç mekânında kullanıcı tercihleri sorgulanmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Konaklama tipolojilerinin özelliklerini anlamak adına çalışmanın Giriş Bölümünü takip eden İkinci Bölümünde turizm ve konaklama ele alınmıştır. Örnek çalışma olan Airbnb ise tarihçesi, sistemi, Airbnb'de konaklama motivasyonu, fiziksel parametreler ve duyusal parametreleri ele alan Üçüncü Bölümün konusu olmuştur. Analizleri içeren Dördüncü Bölümde ise, örnek alan çalışması olarak seçilen ve anket düzenlenen evlerin verileri grafikler, resimler, tablolar ve karşılaştırmalar ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları iç mimarlar, Airbnb ev sahipleri, yatırımcıları, araştırmacıları ve kullanıcıları dahil olmak üzere çeşitli paydaşlar için değerli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma Airbnb evlerinde tasarım sürecine yön vermesi, daha iyi bir konaklama deneyimi yaşatması açısından bu paydaşlar için önemlidir. Bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalar, pratik çıkarımlar sağlayabilir ve Airbnb evlerinde içmimarlığın incelikli dinamiklerine ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Airbnb houses, which emerged with the development of Internet technologies in the accommodation sector, have become a popular alternative to traditional accommodation typologies. Airbnb brought a breath of fresh air to the hospitality industry, with its founders starting to rent their own homes with the motto 'Air Bed and Breakfast'. Airbnb brings hosts and guests together in a virtual environment. As a result of accessibility, the number of Airbnb houses and the number of guests are rapidly increasing. In this successful rising environment, interior design elements have become one of the main topics of Airbnb house. Understanding user preferences in the interior design of Airbnb house is the purpose of this study. Four houses were selected by filtering from the Beyoğlu region, which has the highest number of Airbnb houses in Turkey. User preferences in the interior of Airbnb house were questioned through surveys conducted in virtual environments in these homes. The thesis consists of three main parts. To understand the characteristics of accommodation typologies, tourism, and accommodation are discussed in the second part of the study following the Introduction. The case study, Airbnb history, system, motivation to stay in Airbnb, physical parameters and sensory parameters have been the subject of the Third Chapter. In the Fourth Chapter, which includes the analyses, the data of the houses selected as a sample case study and surveyed were analyzed with graphs, pictures, tables, and contex. The findings of the study provide valuable information for various stakeholders, including interior designers, Airbnb hosts, investors, researchers, and users. This study is important for these stakeholders in terms of guiding the design process in Airbnb houses and providing a better accommodation experience. Future research in this area could provide practical implications and shed light on the subtle dynamics of interior design in Airbnb house.