Sınır aşan göçlerin toplumlar üzerindeki güvenlik algılamalarının incelenmesi: Adıyaman Kahta Karşıyaka Mahallesi örneği
Examining the security perceptions of cross-border migration on societies: the case of Adıyaman Kahta Karşıyaka Neighborhood
- Tez No: 822125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL OLÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Göç, insanlık tarihinin başlangıcından beri süregelen bir kavram olarak nüfusun bir yerden başka bir yere taşınması olarak tanımlanmaktadır. Başka bir coğrafyaya taşınan birey veya gruplar, o coğrafyanın sosyal ve kültürel alışkanlıklarına dahil olmaktadırlar. Bu nedenle göç eden birey ve gruplarda göç sonrasında bir takım olumlu veya olumsuz etkiler görülebilmektedir. Dış göçler genellikle savaş, ekonomik nedenler, afetler, etnik nedenler ve sınırların değişmesi gibi itici faktörlerin etkisiyle bir ülkeden başka bir ülkeye yerleşme durumu olarak tanımlanmaktadır. Türkiye ise bulunduğu coğrafi konum nedeniyle yüzyıllardır göç hareketliliğin odağı olmuş ve 2010-2011 yılları arasında meydana gelen Arap Baharının tüm Suriye'yi etkisi altına almasıyla 2011 yılının Mart ayında Türkiye'nin insani değerleri ön plana çıkması ile Suriye'den Türkiye'ye yoğun bir kitlesel göç hareketi başlamıştır. Bu çalışmada itici faktörlerin etkisiyle 2011 yılından itibaren Suriye'den Türkiye'ye gelen kitlesel göç hareketlerinin yoğun bir şekilde gerçekleştiği görülmüştür. Yapılan bu araştırma ile 2011-2023 yılları arasında Adıyaman Kahta ilçesi Karşıyaka Mahallesine Suriye'den göç etmiş bireylerin doğal sakinler üzerindeki toplumsal güvenlik algıları ölçülmüştür
Özet (Çeviri)
Migration is defined as the movement of population from one place to another as a concept that has been going on since the beginning of human history. Individuals or groups moving to another geography are included in the social and cultural habits of that geography. For this reason, some positive or negative effects can be seen in individuals and groups who migrate after migration. Out-migration is generally defined as a state of resettlement from one country to another under the influence of repulsive factors such as war, economic reasons, disasters, ethnic reasons and changes in borders. Türkiye, on the other hand, has been the focus of migration activity for centuries due to its geographical location, and with the Arab Spring that took place between 2010-2011 all of Syria under its influence, Turkey's humanitarian values came to the fore in March 2011, and an intense mass movement from Syria to Turkey. immigration started. In this study, it has been observed that the mass migration movements from Syria to Turkey since 2011, with the effect of the driving factors, have taken place intensively. With this research, the communal security perceptions of the individuals who migrated from Syria to the Karşıyaka neighborhood of Adıyaman Kahta district between 2011 and 2023 were measured.