Eğitsel oyunların ilkokul matematik derslerinde öğrencilerin başarı ve matematiğe yönelik motivasyon düzeylerine etkisi
The effect of educational games on students' success and mathematics motivation levels in primary school mathematics classes
  1. Tez No: 822141
  2. Yazar: GİZEM NUR RENÇBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul 2. Sınıf öğrencilerin matematik dersindeki uzunluk ölçme konusunun işlenmesinde eğitsel oyun yöntemi kullanımının öğrencilerin matematik başarıları ve matematiğe yönelik motivasyonları üzerinde etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden Ön Test-Son Test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen ile çalışılmıştır. Çalışmada seçkisiz örnekleme yöntemi ile 2022-2023 eğitim öğretim yılı 2. döneminde İzmir ili Selçuk ilçesi devlet ilkokulunda yer alan 48 adet 2. sınıf öğrencisi belirlenmiştir. Çalışmada matematik motivasyon düzeylerinin belirlenmesi için İlkokul Matematiğe Yönelik Motivasyon Ölçeği (Öksüz ve Ersoy, 2015) ve matematik başarılarının belirlenmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen Uzunluk Ölçme Başarı Testi ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 27 paket programı kullanılarak ilişkili ve ilişkisiz t-testi ve ANCOVA yapılmıştır. Yapılan istatistiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi .05 olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is primary school 2. The aim of this study is to determine whether the use of the educational game method in the processing of the length measurement topic in the mathematics lesson of the classroom students has an impact on the mathematical achievements and motivations of the students towards mathematics. For this purpose, one of the quantitative research methods, Pre-Test-Post-Test was studied with a Semi-Experimental Design with a Control Group. In the study, with the method of non-selective sampling, the 2022-2023 academic year 2. during his period, 48 units located in Selcuk district public elementary school of Izmir province 2. the class student has been identified. In the study, the Motivation Scale for Elementary School Mathematics (Öksüz and Ersoy, 2015) and the Length Measurement Achievement Test developed by the researcher for determining mathematics achievement were used as pre-test and post-test to determine mathematics motivation levels. For the analysis of the data obtained in the study, the related and unrelated t-test and ANCOVA were performed using the SPSS 27 package program. The level of significance in the statistical operations performed.it is addressed as 05.