Enhancing Coca Cola brand capacity building and its sustainability in Turkish market environment
Türkiye pazar ortamında Coca Cola marka kapasitesinin artırılması ve sürdürülebilirliğinin artırılması
- Tez No: 822154
- Danışmanlar: ASSOC. DR. GÜLSÜM VEZIR OGUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Coca-Cola marka kapasitesi ile saygın müşterileri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve Coca-Cola'nın Türkiye pazarı ortamında gelecekteki sürdürülebilirliğini öngörmek için İstanbul'da nüfusun yoğun olduğu üç bölgede rastgele olmayan tam bir araştırma gerçekleştirildi. Bu araştırma ayrıca, Coca-Cola'nın Türkiye pazar ortamında gelecekteki sürdürülebilirliğini belirlemek için fiyat, marka kalitesi, bulunurluk ve mevcut pazarın kullanıldığı Coca-Cola müşteri derecelendirmesini de kapsamaktadır. Araştırma, İstanbul ilinde kapsanan bölgelerde 450 katılımcıya anket dağıtılarak anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Coca-Cola markalarının her biri, her bir katılımcıya göre ve her bir katılımcı ile Coca-Cola markası arasındaki ilişkiye göre derecelendirildi. Sonuç değerlendirmeye alındı ve Coca-Cola marka kapasitesi ile saygın müşterileri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösterdi. İkinci sonuç, müşteri derecelendirme kapasitesinin Coca-Cola'nın mevcut pazarını ve Coca-Cola'nın gelecekteki sürdürülebilirliğini belirlemek için önemli bir ölçü olduğunu göstermektedir. Bu nedenle çalışma, diğer yazarların, müşteri derecelendirme kapasitesi, toplam kalite yönetimi ve mevcut pazarın, herhangi bir markanın gelecekteki sürdürülebilirliğini belirleyen ölçütler olduğu sonucunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
A non-randomized complete research was carried out in three areas with high population in the city of Istanbul to determine the relationship between the Coca-Cola brand capacity and its esteem customers to project the future sustainability of Coca-Cola in Turkish market environment. This research also cover Coca-Cola customer rating in which price, brands quality, availability and current market are used to determine the future sustainability of Coca-Cola in Turkish market environment. The research was carried out by taken survey with distribution of questionnaires to 450 respondents in the areas covered in Istanbul. Each of the Coca-Cola brands were rated according to each respondent and according to the relationship between each respondents and the Coca-Cola brand. The result was taken for evaluation and show that there is significant relationship between the Coca-Cola brand capacity and its esteem customers. The second result show that customer rating capacity is a significantly measure to determine the Coca-Cola current market and Coca-Cola future sustainability. The study therefore confirms the conclusion by other authors that customer rating capacity, total quality management and current market are measures to determine the future sustainability of any brands.