Vitamin D seviyelerinin hematolojik neoplazilerle ilişkisi
The relationship of vitamin D levels with hematological neoplasia
- Tez No: 822170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YAVUZ MALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: D vitamini yağda çözülen prohormonlardan oluşan bir gruptur, kolekalsiferol ve ergokalsiferol olmak üzere iki ana izoformu bulunur. D vitamini vücutta esas olarak Ca2 ve P transportu ve kemik mineralizasyonunun düzenlenmesinde rol alır. Yapılan çalışmalar sonucunda yüksek D vitamini düzeyine bağlı birçok kanser riskinin oluşumunun azaldığı gösterilmiştir. D vitamin düzeyinin hematolojik hastalığı olanlarda normal topluma göre daha düşük seviyede olduğu bulunmuştur. Biz yaptığımız bu çalışma ile, D vitamini seviyeleri ile lösemi, lenfoma ve multiple miyelom hastalığı arasındaki tedavi yanıt oranları, sağ kalım ve diğer klinik özellikler bağlamındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2013 ve 2022 yılları arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi hematoloji kliniğine tanı, takip ve tedavi amacı ile başvuran toplamda 250 hasta dahil edildi. Hasta verileri geriye dönük olarak incelendi. İstatistiksel analizler SPSS V.25 ile yapıldı. Hastalar ile ilgili öncelikle tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Kategorik veriler öncelikle“ki kare”ya da“fisher kesin”testi ile analiz edildi. Sürekli veriler için öncelikle dağılım analizi yapıldı.“Kolmogorov-smirnov”testi ile sürekli verilerin dağılımı analiz edildi. Normal dağılan sürekli veriler“t-test”ya da“anova”testi ile incelendi. Normal dağılmayan veriler“mann-whitney u”testi ya da“kruskal Wallis”testi ile incelendi. Sağkalım analizleri için“kaplan meier”testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Vitamin D is a group of fat-soluble pro-hormones,with two main isoforms,cholecalciferol and ergocalciferol. Vitamin D is mainly involved in the regulation of Ca2 and P transport and bone mineralization in the body. As a result of studies, it has been shown that the risk of many cancer is reduced with a high vitamin D levels. Vitamin D level was found to be lower in those with hematological disease then in normal population. In this study we aimed to investigate the relationship with vitamin D levels leukemia,lymphoma and multiple myeloma disease in terms of treatment response rates, survival and other clinical features. MATERIAL AND METHOD: A total of 250 patients who applied to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital hematology clinic for diagnosis, follow-up and treatment between 2013 and 2022 were included in the study. Patient data were analyzed retrospectively. Statistical analyzes were done with SPSS V.25. First of all, descriptive statistics were made about the patients. Categorical data were first analyzed with the chi-square or fisher exact test. For continuous data, distribution analysis was first performed. The distribution of continuous data was analyzed with the“Kolmogorov-Smirnov”test. Normally distributed continuous data were analyzed with the“t-test”or“anova”test. Data that were not normally distributed were analyzed with the“mann-whitney u”test or the“kruskal Wallis”test. Kaplan Meier test was used for survival analysis.