Görüntü işleme ile kutu içerisindeki ürünlerin tanımlanması ve hatalı ürünlere ret işleminin uygulanması
Defining the products in the box by image processing and applying the rejection prosess to the defective products
- Tez No: 822171
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Görüntü işleme sistemi, görüntüleme cihazları aracılığıyla elde edilen görüntünün bilgisayarlar tarafından istenen şekilde işlenerek hedeflenen çıktının elde edilmesini sağlayan bir sistemler bütünüdür. Bu çalışmanın amacı, meyveli yoğurt dolum makinesinde ürünlerin kutulara aktarılmasından sonra hatalı, eksik veya askıda kalmış ürünlerin tespit edilerek reddedilmesidir. Yapılan çalışma ile, programlanan görüntü işleme sisteminin, koli içerisindeki ürünleri farklı özelliklere göre algılayarak gruplandırmasına odaklanılmaktadır. Görüntü işleme sistemi endüstriyel işletmelerin ihtiyaçları ve güncelliği göz önünde bulundurularak özgün bir şekilde tasarlanmıştır. Bu projenin hedefi, meyveli yoğurt dolum makinesindeki koli, ürün, kişi, zaman ve enerji sarfiyatını azaltmaktır. Aynı zamanda malzeme tasarrufu, plastik ve metal kullanımının azalması gibi katkılar sağlayarak meyveli yoğurt dolum makinesinin verimliliğini artırmayı hedeflemektedir. Alınan sonuçlara göre hatalı kolilerin tespitinde ki doğruluk %100 olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
An image processing system is a collection of systems that allows the obtained image through imaging devices to be processed by computers in the desired way to achieve the desired output. The purpose of this study is to detect and reject faulty, missing, or suspended products after the transfer of products to boxes in a fruit yogurt filling machine. With the conducted study, the focus is on the programmed image processing system's ability to detect and classify products in the box based on different features. The image processing system is designed in an original way, taking into account the needs and up-to-dateness of industrial enterprises. The aim of this project is to reduce the cost of boxes, products, personnel, time, and energy in the fruit yogurt filling machine. It also aims to increase the efficiency of the fruit yogurt filling machine by providing contributions such as material savings and reducing the use of plastic and metal. According to the results obtained, the accuracy of detecting faulty boxes has been achieved as 100%.