Deprem sonrası strese bağlı belirtilerde gevşeme ve solunum egzersizlerinin etkisi
The effect of relaxation and breathing exercise on post-earthquake stress related symptoms
  1. Tez No: 822242
  2. Yazar: SABİHA İREM SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ERGEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, deprem sonrası strese bağlı belirtiler yaşayan bireylere uygulanan gevşeme ve solunum egzersizlerinin etkilerini araştırmak hedeflendi. Kırk altı kişinin tamamladığı bu çalışmada bireyler gevşeme egzersiz grubu ve kontrol grubu olarak randomize edildi. Gevşeme egzersiz grubu (GEG) katılımcıları 4 hafta boyunca haftada 3 kez olmak üzere 40 dakikalık progresif kas gevşeme egzersizi ve solunum egzersizlerini uygularken kontrol grubu (CG) tedavi sırası için bekleyen bireylerden oluşmaktaydı. Tüm katılımcılar, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Beck Anksiyete Envanteri, Beck Depresyon Envanteri, Algılanan Atres ölçeği-10, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve SF-12 yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Grupların sosyodemografik özellikleri benzerdi (p>0,05). Gevşeme egzersiz grubu, anksiyete (p0,05). Çalışma sonunda deprem sonrası gevşeme ve solunum egzersiz uygulamasının anksiyete, depresyon, algılanan stres belirtileri ve uyku kalitesinin iyileştirilmesi üzerinde olumlu etkisinin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of relaxation and breathing exercises applied to individuals who are experiencing post-earthquake stress-related symptoms. The study, was completed by forty-six individuals, who were randomized and divided into a relaxation exercise group (REG) and waiting list control group (CG). While the participants in (REG) applied 40 minutes of progressive muscle relaxation and breathing exercises, 3 times a week for 4 weeks, the CG consisted of individuals who were waiting for the treatment line. All participants were evaluated using the Post-traumatic Stress Diagnostic Scale, Beck Anxiety Inventory, Beck depression Inventory, Perceived Stress Scale-10, Pittsburgh Sleep Quality Index, and SF-12 quality of life scale. Sociodemographic characteristics of the groups were similar (p>0.05). The relaxation exercise group showed significant differences within the group after treatment in terms of anxiety (p0.05). As a conclusion, it was determined that post-earthquake relaxation and diaphragmatic breathing exercise practice showed positive effect on anxiety, depression, perceived stress symptoms and improving sleep quality.