Çevrimiçi oyun oynayan 15-17 yaş arası ergenlerin sosyal davranışlarının ve analitik düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigation of the social behaviors and analytical thinking skills of adolescents aged 15-17 playing online games
  1. Tez No: 822241
  2. Yazar: İREM ÖZKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma lise düzeyinde eğitim görmekte olan 15-17 yaş arası çevrimiçi oyun oynayan ergenlerin sosyal davranışlarının ve analitik düşünme becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa Yakası ilçelerinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Anadolu Liselerine devam eden 15-17 yaş arası ergenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Avrupa Yakası Kağıthane ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı 3 Anadolu Lisesinde öğrenim gören 9., 10. ve 11. sınıf düzeyindeki 15-17 yaş arası çevrimiçi oyun oynayan 461 ergen, çevrimiçi oyun oynamayan 246 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada“Demografik Bilgi Formu”,“Olumlu Sosyal ve Saldırgan Davranışlar Ölçeği”ve“Lise Öğrencilerinin Analitik Düşünme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Toplanan veriler“bağımsız örneklemler için t-testi”,“levene testi”,“tek yönlü varyans analizi”ve“pearson korelasyon analizi”kullanılarak analiz edilmiştir. Çevrimiçi oyun oynayan ergenlerin çevrimiçi oyun oynamayan ergenlere göre daha fazla saldırgan davranış ve amaca yönelik olumlu sosyal davranış sergilediği, çevrimiçi oyun oynamayan ergenlerin ise çevrimiçi oyun oynayan ergenlere göre daha fazla özgeci olumlu sosyal davranış sergilediği bulunmuştur. Analitik düşünme becerisi ile çevrimiçi oyun oynama değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Erkek ergenlerin kız ergenlere göre daha fazla saldırgan ve amaca yönelik olumlu sosyal davranış sergilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the social behaviors and analytical thinking skills of adolescents between the ages of 15-17 who are studying at the high school level and playing online games. The population of the research consists of adolescents between the ages of 15-17 who attend Anatolian High Schools affiliated with the Ministry of National Education in the European Side districts of Istanbul. The sample of the study was determined using a simple random sampling method, including 461 students aged 15-17 who play online games, and 246 adolescents who do not, all of whom are studying in the 9th, 10th, and 11th grades during the 2021-2022 academic year at three Anatolian High Schools located in the Kağıthane district on the European side of Istanbul, affiliated with the Ministry of National Education of Turkey. In the research, the“Demographic Information Form”,“Positive Social and Aggressive Behaviors Scale”and“Analytical Thinking Scale of High School Students”was used. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The collected data were analyzed using“t-test for independent samples”,“levene test”,“one-way analysis of variance”and“Pearson correlation analysis”. It was found that adolescents who play online games exhibit more aggressive behavior and goal-directed prosocial behavior than adolescents who do not play online games, while adolescents who do not play online games exhibit more altruistic prosocial behavior than adolescents who play online games. There was no significant difference between analytical thinking skills and online game-playing variables. It was concluded that male adolescents exhibit more aggressive and goal-oriented prosocial behavior than female adolescents.