6 Şubat 2023 depremzedelerinde uzun dönemdeki ruhsal sorunları belirleyen faktörler: Bölge dışına göçün etkileri
Factors determining long-term psychological symptoms in earthquake victims of the February 6, 2023 earthquake: The effects of relocation outside the region
  1. Tez No: 978244
  2. Yazar: GÜLHAN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Gülşen, G., 6 Şubat 2023 Depremzedelerinde Uzun Dönemdeki Ruhsal Sorunları Belirleyen Faktörler: Bölge Dışına Göçün Etkileri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2025. Doğal afetler ve depremler kişide fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen olaylardır. Deprem sonrasında ruhsal belirti oluşumuna etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır; bunlardan biri de yer değiştirmedir. Literatürde yer değiştirmenin ruh sağlığına etkisi konusunda farklı görüşler vardır. Deprem sonrasında bölgenin dışına göç etmek veya deprem bölgesinde kalmak ile ilgili bulgular birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu çalışmada 06 Şubat 2023 04.17'de merkez üssü Pazarcık (Kahramanmaraş) olan 7.7 Mw büyüklüğündeki ve aynı gün 13.24'te merkez üssü Elbistan (Kahramanmaraş) olan 7.6 Mw büyüklüğündeki depremlerden sonra çeşitli nedenlerle bölgeden ayrılmak zorunda kalan ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'ne başvuran depremzedelerde bölgeden ayrılmanın ruhsal etkileri depremden yaklaşık 2 sene sonra araştırılmıştır. Çalışmaya depreme yakalanmış ve çeşitli sebeplerle Ankara'ya gelmiş 222 katılımcı alınmış ve görüşmeler yapılmıştır. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Depremi Yaşama ve Deprem ile İlgili Güçlükler Anketi, Depreme Bağlı Yakın Kaybı Anketi, Komplike Yas Ölçeği, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi, Kaçınmalar ve Korkutucu Olaylar Anketi, Hasta Sağlık Anketi uygulanmıştır. Görüşme sırasında katılımcıların 76'sının deprem bölgesi dışında yaşadığı, 146'sının ise deprem bölgesinde yaşamaya devam ettiği görülmüştür. Katılımcıların yarısından fazlasının evleri tamamen yıkılmış veya ağır hasarlı olduğu, yarısının yaralandığı, üç kişiden birinin enkaz altında kaldığı, dört kişiden birinin 1. dereceden bir yakınını kaybettiği görülmüştür. Kadın olmak, yaralanmak, 1. derece yakın kaybı, enkaz altında kalma hem depresif belirtiler hem de travma sonrası stres belirtileri ile ilişkili bulunmuştur. Deprem bölgesinde veya dışında yaşamak ile ilgili travmatik stres ve depresif belirtiler arasında bir ilişki saptanmamıştır; ancak deprem bölgesinde ve geçici barınakta kalanlarda depresif belirtiler ve travmatik stres belirtilerinin diğerlerine oranla daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar deprem sonrasında bölge dışına göçün ruhsal açıdan yararı olmadığını, depremzedelerin kalıcı konutlara hızla kavuşmasının ruhsal açıdan da koruyucu olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gülşen, G., Factors Determining Long-Term Psychological Symptoms in Earthquake Victims of the February 6, 2023 Earthquake: The Effects of relocation Outside the Region. Hacettepe University Faculty of Medicine, Dissertation Thesis in Psychiatry, Ankara, 2025. Natural disasters and earthquakes are events that can cause both physical and psychological problems in individuals.There are various factors that influence the development of psychological symptoms after an earthquake, and relocation is one of them. In the literature, there are differing views on the impact of relocation on mental health. Findings related to migration outside the earthquake zone versus staying within the affected region may vary. In this study, the psychological effects of leaving the region were investigated approximately two years after the earthquakes that occurred on February 6, 2023 — the first at 04:17 with a magnitude of 7.7 Mw centered in Pazarcık (Kahramanmaraş), and the second at 13:24 with a magnitude of 7.6 Mw centered in Elbistan (Kahramanmaraş). The study focused on earthquake survivors who had to leave the region for various reasons and sought care at Hacettepe University Hospitals. A total of 222 participants who experienced the earthquake and came to Ankara for various reasons were included in the study, and interviews were conducted. All participants completed the Sociodemographic Information Form, Earthquake Experience and Related Difficulties Questionnaire, Bereavement Due to Earthquake Questionnaire, Prolonged Grief Scale, PTSD Checklist, Avoidance and Frightening Events Questionnaire, and Patient Health Questionnaire. During the interviews, it was found that 76 participants were living outside the earthquake zone, while 146 were still residing in the affected region. More than half of the participants had their homes completely destroyed or severely damaged; half were injured; one in three had been trapped under rubble; and one in four had lost a first-degree relative. Being female, being injured, losing a first-degree relative, and being trapped under rubble were found to be associated with both depressive symptoms and post-traumatic stress symptoms. No significant relationship was found between whether someone lived in or outside the earthquake zone and the presence of traumatic stress or depressive symptoms. However, depressive and traumatic stress symptoms were found to be more prevalent among those who were living in the earthquake zone and staying in temporary shelters. These results suggest that migrating out of the affected area after an earthquake does not offer a psychological benefit, and that providing permanent housing for earthquake survivors as soon as possible may have a protective effect on mental health.