Çanakkale ilindeki ticaret limanlarının lojistik süreçler açısından incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the examination of commercial ports in canakkale province in terms of logistics processes
- Tez No: 822277
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KANTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada denizyolu taşımacılığının karalarla ve diğer taşıma modlarıyla bağlantı noktaları olan limanlardaki lojistik süreçler incelenmektedir. Araştırma sürecinde veriler, birebir yapılan görüşmeler esnasında, katılımcılardan müsaade istenerek alınan ses kayıtlarından elde edilmiştir. Çanakkale ilinde bulunan dış ticaret limanlarından Akçansa Limanı ve Çanakkale Kepez Limanında görevli yöneticiler ve bu limanlar aracılığıyla gemilere hizmet veren işletme temsilcileriyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sürecinde 9 liman yöneticisi ve 10 acente yetkilisi olmak üzere 19 kişiyle görüşme sağlanmıştır. Araştırmada veriler yapılandırılmamış mülakat tekniği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler MAXQDA Analytics Pro 2022 analiz programı kullanılarak işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, logistics processes in ports, which are the connection points of maritime transport with land and other modes of transport, are examined. During the research process, the data were obtained from the voice recordings taken by asking permission from the participants during one-to-one interviews. Interviews were conducted with the managers in charge at Akçansa Port and Çanakkale Kepez Port, which are foreign trade ports located in Çanakkale province, and with the business representatives who provide services to ships through these ports. During the research process, 19 people, including 9 port managers and 10 agency officials, were interviewed. The data were collected using unstructured interview technique. The collected data were processed using MAXQDA Analytics Pro 2022 analysis programme.