Mesleki ve teknik anadolu liselerinin fiziki özelliklerinin öğrenci görüşlerine göre incelenmesi
Examining the physical structure of vocational and technical anatolian high schools according to student opinions
  1. Tez No: 822288
  2. Yazar: MUSTAFA KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilinde bulunan resmi Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin, şu an öğrenim gördükleri okula dair deneyimlerinden yola çıkarak Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin fiziki özelliklerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Çalışmada, araştırma yöntemlerinden nitel yöntem seçilmiş olup öğrencilerin okul binasına ait deneyimlerini ortaya çıkarmak amaçlandığından olgu bilim deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Ankara ilindeki resmi Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören on birinci ve on ikinci sınıf öğrencilerinden amaçlı örnekleme yöntemi türlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla belirlenen 15 öğrenci ile yüz yüze görüşme sağlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile bulgulara dönüştürülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre katılımcılar, öğrenim gördükleri okulların yüksek katlı yapılar olmasının bina içi ulaşımı olumsuz etkilediğini belirtmişlerdir. Katılımcıların tamamı sınıf mevcudunun artmasının öğrenme sürecini zorlayan bir etken olarak ifade etmişlerdir. Katılımcıların görüşlerine göre sınıf içi donanımların ve tasarımının öğrencinin taleplerini karşılamada sınırlı kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okulun havalandırmasının, ısınmasının ve aydınlatmasının yeteri düzeyde sağlanması durumunda öğrencilerin öğrenme sürecine olumlu katkı sağlayacağı tespit edilmiştir. Katılımcıların tamamına yakını tuvalet, koridor ve kantin gibi bölümlerin aydınlatma, ısınma ve hijyen konularına daha dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca meslek derslerinin atölye ya da laboratuvarlarda işlenmesinin katılımcıların ilgisini çektiği ve öğrenmelerini kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak katılımcılar, mevcut atölyelerin/laboratuvarların öğrencilere iş yeri deneyimini sağlamada sınırlı kaldığını ifade etmişlerdir. Bu bağlamda mevcut okul binalarının tasarımında ve donanımındaki eksikliklerin tamamlanması, sorunların giderilmesi gerekmektedir. Ayrıca okul binalarının tasarlanırken karar alıcılar, alan uzmanları ile uygulayıcıların yanı sıra eğitim ve öğretimin merkezinde bulunan öğrencilerin de görüşlerinin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of the students studying at official Vocational and Technical Anatolian High Schools in Ankara, on the physical structure of Vocational and Technical Anatolian High Schools, based on their experiences of the school they are currently studying. In the study, the qualitative method was chosen from the research methods and the phenomenology design was used since it was aimed to reveal the experiences of the students about the school building. In this context, face-to-face interviews were conducted with 15 students from the eleventh and twelfth grade students studying at official Vocational and Technical Anatolian High Schools in the province of Ankara in the 2022-2023 academic year, determined through maximum diversity sampling, one of the types of purposeful sampling method. The data obtained using the semi-structured interview technique were transformed into findings with the content analysis technique. According to the results of the research, the participants stated that the high-rise buildings of the schools they study in had a negative effect on indoor transportation. All of the participants stated that the increase in class size is a factor that complicates the learning process. According to the opinions of the participants, it was concluded that the classroom equipment and design were limited in meeting the demands of the students. According to the results of the research, it has been determined that if the ventilation, heating and lighting of the school are provided at a sufficient level, it will contribute positively to the learning process of the students. Almost all of the participants stated that more attention should be paid to lighting, heating and hygiene issues of sections such as toilets, corridors and canteens. In addition, it was concluded that the teaching of vocational courses in workshops or laboratories attracted the attention of the participants and facilitated their learning. However, the participants stated that the existing workshops/laboratories were limited in providing students with workplace experience. In this context, it is necessary to complete the deficiencies in the design and equipment of the existing school buildings and to eliminate the problems. In addition, while designing school buildings, it is recommended to take the opinions of decision makers, field experts and practitioners as well as students who are at the center of education and training.