Bireysel ve takım sporcularında bilişsel esneklik, sportif öz güven ve spora özgü başarı motivasyonunun incelenmesi
Investigation of cognitive flexibility, sportive self-confidence and sport specific achievement motivation in individual and team athletes
- Tez No: 822302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YÜCEANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, bireysel ve takım sporcularının bilişsel esneklik, sportif öz güven ve sora özgü başarı motivasyonu düzeylerini incelemek ve aralarındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Adnan Menderes Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Ömer Halisdemir Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacı Bektaş Veli Üniversitelerinin Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 249'u bireysel sporlar, 251'i takım sporları ile ilgilenen toplam 500 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgiler Formu”,“Bilişsel Esneklik Ölçeği”,“Sportif Sürekli Kendine Güven Ölçeği”ve“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada normalliğin sınanması amacıyla Kolmogorov-Smirnov testine ve Skewnes-Kurtosis (Çarpıklık-Basıklık) katsayılarına başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the cognitive flexibility, sportive self-confidence and question-specific achievement motivation levels of individual and team athletes and to determine the relationship between them. The research group consisted of 249 individual sports, 251 team sports, studying at Adnan Menderes University, Aksaray University, Ömer Halisdemir University, Erciyes University, Selçuk University, Gazi University and Hacı Bektaş Veli Universities Faculty of Sports Sciences in the 2022-2023 academic year. A total of 500 university students were interested. In the research,“Personal Information Form”,“Cognitive Flexibility Scale”,“Sports Continuous Self Confidence Scale”and“Sport-Specific Achievement Motivation Scale”were used as data collection tools. Kolmogorov-Smirnov test and Skewnes-Kurtosis (Skewness-Kurtosis) coefficients were used to test normality in the study.