Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından halka arzı gerçekleştirilen BİST-100 hisselerine yönelik yatırımcı algısının ölçülmesi
Measuring investor perception towards BIST-100 stocks offered to the public by the Privatization Administration
  1. Tez No: 822312
  2. Yazar: SEYİT ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özelleştirme uygulamaları kamuoyu nezdinde olumsuz algısı bulunan devlet politikalarındandır. Bu politikalara yönelik algılar uygulanan özelleştirme yöntemleri itibarıyla farklılaşabilmektedir. Bu çalışmada bireysel yatırımcıların halka arz yöntemi ile yapılan özelleştirme uygulamalarına yönelik algıları incelenmiştir. Çalışma kapsamında hazırlanan anket çalışması 401 gönüllü bireysel yatırımcıya uygulanmıştır. Anket sonuçları IBM SPSS-26 programı kullanılarak analiz edilmiş, ölçeklerin Cronbach Alfa güvenilirlik testleri yapılmış ve hipotezlerin sınanmasında tek örnek t-testi uygulanmıştır t-testi analizi sonucunda hipotez 1, hipotez 2 ve hipotez 3 kabul edilirken hipotez 4 kabul edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Privatization practices are among the state policies with a negative perception in the public opinion. Perceptions towards these policies can vary based on the methods of privatization implemented. In this study, perceptions of individual investors towards privatization practices conducted through public offerings have been examined. A survey prepared within the scope of the study was conducted on 401 voluntary individual investors. The survey results were analyzed using IBM SPSS-26 software, Cronbach's Alpha reliability tests were performed for the scales, and one-sample t-test was applied to test the hypotheses. As a result of the t-test analysis, hypothesis 1, hypothesis 2, and hypothesis 3 were accepted, while hypothesis 4 was rejected.