Türkiye'de kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı
The Privatization of the state economic enterprises in Turkey and the Privatization Administration
  1. Tez No: 82094
  2. Yazar: BAHRİ TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET özelleştirme, devletin ekonomideki işletmecilik alanlarından tümüyle çekilerek asıl görevleri olan ve özel kesim tarafından yüklenilemeyecek olan adalet, savunma, sağlık, eğitim ve alt yapı yatırımlarına yönelmesi politikasıdır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak özelleştirme kavramı ve amaçlan ele alınmıştır. Özelleştirmenin, piyasa ekonomisine işlerlik kazandırmak, sermaye piyasasının gelişimini güçlendirmek, ekonomide etkinlik ve verimliliği artırmak gibi ekonomik hedefleri, kamu finansman açıklarını önlemek gibi mali, demokrasinin gelişimine katkıda bulunmak gibi sosyal hedefleri vardır. Özerkleştirme, özelleştirmeye alternatif gibi gösterilse de dünyanın geldiği nokta, en iyi özerkleştirmenin özelleştirme olduğudur. İkinci bölümde özelleştirme hukukunun gelişimi ele alınmıştır. 1994 yılına kadar ülkemizde yönetime gelen hükümetler kendilerini bu konuda hukuki kavramlarla bağlamak istememişler, bunun sonucunda açılan iptal davalarıyla özelleştirme düzenlemeleri Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Nihayet 1994 yılının sonunda, Anayasa Mahkemesi kararları ışığında bugünkü özelleştirme kanunu kabul edilmiştir. izleyen bölümde ise özelleştirme uygulamalarını yürütmekle görevli olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve karar organı olan Yüksek Kurul incelenmiştir. Özelleştirme doğası gereği karmaşık ve zor bir işlem 147olduğundan, İdare özelleştirme uygulamalarını etkin, istikrarlı, verimli bir şekilde yapılmasını sağlayacak bir teşkilat yapısına kavuşturulamamış, yolsuzluk, düşük fiyatlama, satış koşullarının iyi bir şekilde izlenmemesi ve ihlali gibi tartışmalara neden olmuş; bu durumda ülkemizdeki özelleştirme uygulamalarını olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Son bölümde ise bugüne kadar yapılan uygulamalar değerlendirilmiş, özelleştirmenin kamu yönetimine etkileri ele alınmıştır. Günümüzde, kamu yönetimi uygulamaları kamu politikalarını uygulamada yetersiz kalmış, üretilen iş ve hizmetler kalitesiz ve verimsizdir. Bu nedenle özelleştirme ve bununla birlikte globalleşme kamu yönetimini etkilemiştir. Bu bağlamda kamu yönetiminde hukuksal rasyonellikten işletmeci rasyonelliğe geçiş gözlenmekte, artık vatandaş müşteri olarak algılanmaktadır. 148
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization denotes that resources and economic activity are transferred from the public to the private sector as a result of government policy. The thesis consists of four sections. In the first section of this study, the meaning of privatization, its goals and alternatives were scrutinized. While privatization aims to minimize the state's involvement in industrial and commercial economic activities, to establish a free market economy, to improve capital markets and democracy, it further targets to ensure efficient allocation of resources for infrastructural investments. The privatization law, its progress and the existing privatization law as well as decisions of the Constitutional Court were examined in the second section. At the beginning of the privatization process in Turkey, The Governmets didn't make the law and rules in detail. That's why, The law and rules were annulled by the Constitutional Court. The existing law was made in accordence with decisions of the Court. In the following section, the Privatization Administration, its departments and the Privatization High Council were analysed for better understanding of privatization. Since the beginning of the process, the Adminastration has not institutionalized owing to amendments in the law and rules. In addition, There are also great discussions upon the Administration in 149public eyes such as corruption, pricising low the State Economic Enterprises, not supervising the managements after privatization applications. In the last section, general privaztization applications in Turkey were assessed and showed the process of privatization is rather slow than the other countries and expected. Moreever, the applications of privatization affected puplic administration. In this context, it seems that public administration has directed from“rasyonalism of law”to“rasyonalism of management”. 150