Effects of high dose oral creatine supplementation on anaerobic and aerobic capacity of elite wrestlers
Yüksek dozda oral kreatine yüklemesinin elit güreşçilerin anaerobik ve aerobik kapasitelerine etkileri
  1. Tez No: 82232
  2. Yazar: ÜMİD KARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz YÜKSEK DOZDA ORAL KREATİN YÜKLEMESİNİN ELİTE GÜREŞÇİLERİN ANAEROBİC VE AEROBİC KAPASİTELERİNE ETKİLERİ Karlı, Ümid Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd.Doç.Dr. Settar Koçak Eylül 1999, 90 sayfa Bu çalışmanın amacı yüksek dozda oral kreatin yüklemesinin elite güreşçilerin anaerobik ve aerobik kapasitelerine etkilerini araştırmaktı. Araştımaya 22-27 yaşlan arasında uluslararası düzeyde aktif yirmi güreşçi katılmıştır. Denekler ön ve son test olarak Wingate 30sn. Anaerobik Testi ve Bruce Protokol Koşu Bandı Testine tabi tutulmuşlardır. Ön testler tamamlandıktan sonra Wingate 30sn. Anaeobik testinin ortalama anaerobik güç skorlanna göre denekler kreatin (Kr; N=10) yada plasebo (Pl; N=10) grubuna ayrılmışlardır. Yüklemenin prosedürü, kreatin grubu için beş gün süreyle her gün için 20gr. kreatin monohidrat, plasebo grubu için ise aynı miktarda süt tozudur. İstatistiksel analiz için tekrarlanan ölçümlerde varyans analizi, bağımlı gruplarda t testi ve bağımsız gruplarda vt testi uygulanmıştır ve yanılma olasılığı 0.05 olarak belirlenmiştir. Sonuçlarda yüksek dozda oral kreatin yüklemesinin Wingate 30sn.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF HIGH DOSE ORAL CREATINE SUPPLEMENTATION ON ANAEROBIC AND AEROBIC CAPACITY OF ELITE WRESTLERS Karlı, Ümid M.S., Department of Physical Education and Sport Supervisor: Assist.Prof.Dr. Settar Koçak September 1999, 90 pages The purpose of this study was to investigate the effect of high dose oral creatine supplementation on anaerobic and aerobic capacity of elite wrestlers. Twenty active international level wrestlers, between 22 to 27 years old, participated in this study. Subjects underwent a 30 second Wingate Anaerobic test and an incremental treadmill run test by Bruce Protocol until exhaustion in pre and post tests. After the pre test measurements were completed, subjects were classified as creatine (Cr; N=10) or placebo (PI; N=10) group with regard to their average anaerobic power scores in the Wingate 30s Anaerobic test. The procedure of supplementation was 20g of creatine monohydrate daily for five days for creatine group and the same amount of milk powder for placebo group. Repeated measure ANOVA, paired t test and independent t test were used for statistical analysis. The significance level was set at 0.0S.