A Study on the represantation of Turkish women in the media in an early republican era: The magazine Ana (1938-1942)
Erken cumhuriyet döneminde medyada kadının sunumu üzerine bir çalışma: Ana dergisi (1938-1942)
  1. Tez No: 82235
  2. Yazar: DİLARA N. KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SAKTANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir devlet kurumu olan Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından 1938-1942 yıllan arasında yayınlanan Ana dergisinin incelenmesi yoluyla, erken Cumhuriyet döneminde medyanın kadını nasıl sunduğunu incelemektir. Çalışmanın ana hedefi, devletin resmi ideolojisini de yansıtan Ana dergisinin yarattığı cumhuriyet kadını imajını çözümlemektir.Kadın dergileri, yayınlandıkları süre içinde kadınlara sunulan rol modellerini ve yaşam tarzlarını ve aynı zamanda o dönemde kadınla ilgili konulan gözönüne sermeleri bakımından, kadın tarihine ışık tutan önemli kaynaklar olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda, bu inceleme, Türk insanının özel ve sosyal yaşamını düzenlemeyi amaçlayan birçok reformun gerçekleşmesiyle yeni bir ivme kazanan batılılışma ideolojisinin oluşturduğu sosyal yapı içerisinde yayınlanan Ana dergisinde kadının ne şekilde sunulduğunu anlamaya yöneliktir. Bu çalışmada, 'yeni kadın' imajının, kadına verilen geleneksel anne/eş/ev kadını rolü ile, öngörülen batılılaşmış, modern yurttaş/birey kimliğinin bir sentezi olarak yaratıldığı öne sürülmektedir. Erken cumhuriyet dönemi Türk kadınını 'erkeksileştirilmiş', 'aseksüel', 'mücahid kadın' olarak tammlayan görüşlerin aksine, bu tez, Ana dergisinin sunduğu kadınsı, batılı, modern imajı gözönüne alarak, bu tanımlamanın Türk kadınını yansıtan yegane imaj olmadığını ortaya koymaktadır. Çalışmada, Cumhuriyetin erken dönemindeki toplumsal yapı içerisinde kadının konumunu inceleyen bilimsel çalışmalara dayanan bu imajın, gerçekliğin sadece bir yanını, özellikle de Kurtuluş Savaşı'nın hemen öncesi ve sonrasını yansıttığı öne sürülmektedir. Bu çalışma, sözü edilen tezi, derginin tüm kolleksiyonunu oluşturan 50 sayının, metin analizi yöntemi kullanılarak incelenmesiyle ortaya koymaktadır. vı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the representation of Turkish women in an early Republican era trough the magazine Ana, which was published between 1938-42 as a publication of state institution, the Society for the Protection of Children. The major goal of the study is to examine the new image of republican modern women created in Ana, which also reflected official discourse of the state. IllIt assumes that women's magazines are significant sources to unfold the history of women insofar as they can shed light to role models and life styles developed for women in their publication periods as well as women's issues of their times. In this respect, this study tries to understand the ways in which women are represented in Ana in a social context in which ideology of westernisation gained a new impetus by the realisation of many reforms, which aimed to regulate public and private lives of Turkish people. It argues that that new image of women is created as a consequence of a series of negotiations made between traditional roles of women as mothers/wives/homemakers and highly westernised, modern citizens/individuals. Contrary to arguments which were developed about the image of early Republican Turkish women as masculinised, asexual,“comrade-in-arm”women, this study shows that that was not the only image offered to Turkish women, regarding the highly feminine western modern image suggested to women by the magazine. It argues that this previous image which was heavily relied on in the Turkish social science literature as to explain the situation of women in the early Republican Turkish society can only cover one aspect of the reality, especially the one which falls into periods just before and after the War of Independence. It tries to show this by studying fifty issues of the magazine, which constitute the whole collection by applying text analysis method. IV