Küreselleşmenin sosyal adalete etkisi
The effect of globalization on social justice
- Tez No: 822357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR UÇKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Doktora tez çalışmasında“Küreselleşmenin Sosyal Adalet Üzerine Etkisi”konusu ele alınmıştır. Konunun analizi için, Bertelsmann Stiftung Vakfı'nın Thorsten Hellman, Pia Schmidt ve Sascha Matthias Heller tarafından hazırlanan“Avrupa Birliği ve OECD Ülkelerinde Sosyal Adalet”raporunda yer alan“sosyal adalet endeksi”ve KOF İsviçre Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan“küreselleşme endeksi”kullanılmıştır. Bununla beraber, seçili ülkelerin yıllık kişi başına GSYİH artışları, seçili ülkelerin yıllık nüfus artışı, genel nihai kamu harcamalarının GSYİH içindeki payı ve ülke gruplarından oluşan toplam 12 kontrol değişkeni kullanılmıştır. Veri birleştirme dâhil tüm analizler STATA 15 ekonometri programı ile yürütülerek, 41 ülke ve 2014-2019 yıllarını kapsayan veri setleri kullanılarak Arellano ve Bond İki Aşamalı Genişletilmiş Moment Tahmincisi ile küreselleşme ve sosyal adalet ilişkisi sınanmıştır. Sosyal adalet endeksi ve alt endeksleri ile küreselleşme endeksi ve alt endeksleri kullanılarak 28 model oluşturulmuştur. AB üyesi olmayı, Eski Doğu Bloku ülkesi olmayı, İskandinav Hukuki Kökenine sahip olmayı, Fransız hukuki kökenine sahip olmayı, Alman hukuki kökenine sahip olmayı ve Anglo-Sakson hukuki kökenine sahip olmayı temsil eden kukla değişkenleri kukla değişkenleri kullanılarak küreselleşmenin bu ülke grupları özelinde sosyal adalet ile ilişkisinin tahmini hedeflenmiştir. Küreselleşmeden etkilenen tüm hukuki köken ülke gruplarının sosyal adaleti sağlamakta küreselleşmeden etkilenmeyen ülke gruplarına göre sosyal adaleti sağlamakta daha başarısız olduğu tespit edilmiştir. Fransız ve İskandinav hukuki kökene sahip ülkeler iktisadi küreselleşmeden etkilendiğinde de aynı olumsuz sonucu vermektedir. Genel olarak küreselleşme, özelde iktisadi küreselleşme ve sosyal küreselleşme ile sosyal adalet arasındaki ilişkiyi incelenen modellerde küreselleşme, iktisadi küreselleşme ve sosyal küreselleşmenin sosyal adalet üzerinde olumsuz etkisi olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak küreselleşme, iktisadi küreselleşme ve sosyal küreselleşmenin yoksullukla mücadele ile de negatif yönlü ilişkisi olduğu görülmüştür. Eğitim eşitliği ile küreselleşme ve alt endeksleri arasında bir korelasyon tespit edilememiştir. Ancak yıllık genel nihai kamu harcamalarının GSYİH'ya oranındaki artış eğitim eşitliği endeksinde artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Küreselleşme ile işgücü piyasasına erişim arasında bir ilişki tespit edilemezken iktisadi küreselleşme ile iş gücü piyasasına erişim arasında negatif korelasyon olduğu görülmüştür. Yıllık genel nihai kamu harcamalarının GSYİH'ya oranı ile işgücü piyasasına erişim arasında ise pozitif korelasyon bulunmaktadır. Yıllık nüfus artışındaki artış işgücü piyasasına erişimi azalttığı tespit edilmiştir. İlgili modellerin analizi sonucu genel olarak küreselleşme, iktisadi küreselleşme, sosyal küreselleşme ve politik küreselleşeme ile toplumsal kapsayıcılık ve ayrımcılık yapmama arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Model analizlerinde küreselleşme, iktisadi küreselleşme, sosyal küreselleşme ve politik küreselleşme ile nesiller arası adalet endeksi arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Model analizi sonuçlarına ülke grupları açısından baktığımızda Fransız ve İskandinav hukuki kökene sahip ülkelerin Alman Hukuki kökenine göre sosyal adaleti sağlamada daha başarılı olduğunu görmekteyiz. Ayrıca İskandinav hukuki kökenine sahip ülkeler, Alman hukuki kökenine sahip ülkelere göre yoksullukla mücadelede, eğitim eşitliğini sağlamakta, toplumsal kapsayıcılık ve ayrımcılık yapmama ile nesiller arası adaleti sağlamada daha başarılı olduğu görülürmüştür. Bununla birlikte Eski doğu bloku üyesi olmanın eski doğu bloku üyesi olmamaya göre işgücü piyasasına erişim endeksinde azalışa neden olduğu tespit edilmiştir. Avrupa Birliği ülkeleri Avrupa Birliği ülkesi olmayanlara göre toplumsal kapsayıcılık yapmada ve ayrımcılık yapmamada, eğitim eşitliğini sağlamada ve yoksullukla mücadelede daha başarısız olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sosyal Adalet, Küreselleşme
Özet (Çeviri)
The subject of“The Effect of Globalization on Social Justice”was discussed in her doctoral thesis. For the analysis of the subject, the“social justice index”in the“Social Justice in the European Union and OECD Countries”report prepared by Thorsten Hellman, Pia Schmidt and Sascha Matthias Heller of the Bertelsmann Stiftung Foundation and the globalization index prepared by the KOF Swiss Economic Institute were used. In addition, a total of 12 control variables consisting of annual per capita GDP growth of selected countries, annual population growth of selected countries, share of general final public expenditures in GDP and country groups are used. All analyzes, including data aggregation, were carried out with the STATA 15 econometrics program, and data sets covering 41 countries and the years 2014-2019 were tested with Arellano and Bond Two-Step Extended Moment Estimators. By matching the social justice index and sub-indices with the globalization index and sub-indices, 28 models were created. It was aimed to see the social justice correlation of the country groups affected by globalization by interacting the dummy variables that we created based on the criteria of being an EU member, being a former Eastern Bloc country, having Scandinavian Legal Origin, French legal origin, German legal origin and Anglo-Saxon legal origin, with the globalization index. It has been determined that all legal origin country groups affected by globalization are more unsuccessful in providing social justice compared to country groups not affected by globalization. When countries with French and Scandinavian legal origins are affected by economic globalization, they give the same negative result. In the models that examine the relationship between globalization, economic globalization and social globalization and social justice, it has been determined that globalization, economic globalization and social globalization have negative effects on social justice. It has been observed that globalization, economic globalization and social globalization have a negative relationship with the struggle against poverty. A correlation could not be determined between education equality and globalization and its sub-indices. However, it was determined that the increase in the ratio of annual general final public expenditures to GDP caused an increase in the education equality index. .While no relationship could be found between globalization and access to the labor market, there was a negative correlation between economic globalization and access to the labor market. There is a positive correlation between the ratio of annual general final public expenditures to GDP and labor market access. It has been determined that the increase in annual population growth reduces access to the labor market. In the model analysis, no relationship could be found between globalization, economic globalization, social globalization and political globalization, and social inclusion and non-discrimination. In the model analysis, no relationship could be found between globalization, economic globalization, social globalization and political globalization and the intergenerational justice index. When we look at the results of the model analysis in terms of country groups, we see that the countries with French and Scandinavian legal origin are more successful in providing social justice than the German legal origins. In addition, countries with Scandinavian legal roots were found to be more successful in fighting poverty, providing educational equality, providing social inclusion and non-discrimination, and intergenerational justice compared to countries with German legal roots. However, it has been determined that being a member of the former eastern bloc causes a decrease in the labor market access index compared to not being a member of the former eastern bloc. It has been determined that being a member of the European Union is more unsuccessful in terms of social inclusion and non-discrimination, ensuring educational equality, and fighting against poverty than being a member of the European Union. KEYWORDS: Social Justice, Globalization