Küreselleşmenin Türkiye'deki sağlık politikaları üzerine etkileri
Effects of globalization on health policies in Turkiye
- Tez No: 964861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, küreselleşmenin Türkiye'nin sağlık politikaları üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir yaklaşımla ele almayı amaçlamaktadır. Küresel ekonomik sistemin etkisiyle şekillenen sağlık politikalarının, özellikle 1980 sonrası dönemde nasıl dönüştüğü incelenmiş; bu süreçte devletin sağlık hizmetlerindeki rolünün yeniden tanımlanarak düzenleyici bir konuma evrildiği tespit edilmiştir. Araştırmada, neoliberal politikaların ve uluslararası kurumların (IMF, Dünya Bankası vb.) yönlendirmeleriyle Türkiye'de hayata geçirilen sağlık reformları ve“Sağlıkta Dönüşüm Programı”detaylı biçimde analiz edilmiştir. Tezde, sağlık sisteminde özelleştirme, finansman sorunları, sağlık personeli dengesizliği ve hizmete erişim gibi temel sorunların küreselleşme süreciyle nasıl şekillendiği değerlendirilmiştir. Türkiye'nin sağlık sistemindeki değişimler, diğer ülkelerdeki sağlık modelleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve reformların uzun vadeli etkilerine odaklanılmıştır. Çalışmanın bulguları, küreselleşmenin sağlık hizmetlerinde verimlilik ve teknolojiye erişim gibi bazı olumlu çıktılar sağlasa da, eşitsizlikleri artırıcı etkiler de doğurduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, sadece piyasa dinamiklerine dayalı değil, sosyal adaleti ve sürdürülebilirliği esas alan sağlık politikalarının geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the multidimensional effects of globalization on health policies in Turkey. It investigates how health policies, shaped under the influence of the global economic system, have undergone transformation particularly since the 1980s. During this period, the role of the state in healthcare was redefined, evolving into a regulatory rather than a direct service provider position. The research analyzes in detail the healthcare reforms implemented under the guidance of neoliberal policies and international institutions such as the IMF and the World Bank, with a particular focus on Turkey's“Health Transformation Program.”The thesis evaluates how key issues in the Turkish health system — such as privatization, financing difficulties, workforce imbalances, and access to services — have been shaped within the globalization process. The evolution of Turkey's health system is discussed comparatively with global healthcare models, focusing on the long-term impacts of reforms. The findings reveal that although globalization has led to improvements in efficiency and access to modern technologies in healthcare, it has also contributed to growing inequalities. In this context, the study highlights the necessity of developing health policies that go beyond market mechanisms and prioritize social justice and sustainability.