Küreselleşmenin gelir dağılımı adaleti üzerindeki etkileri
Effects of globalization on income distribution fairness
- Tez No: 834763
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin etkisiyle hız kazanan küreselleşmenin ekonomik, sosyal ve politik etkileri son zamanlarda sıklıkla tartışılan konuların başında gelmektedir. Küreselleşme süreci ülkeler arasındaki ilişkilerin artması, farklı kültürlerin ve toplulukların birbiriyle daha fazla etkileşimde bulunması gibi bir dizi faktörü içermektedir. Birçok avantajı ve dezavantajı içerisinde barındıran küreselleşmeye yönelik farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu yaklaşımlar arasında en sık tartışılan konulardan birisi de küreselleşmenin gelir dağılımı adaleti üzerine etkileridir. Gelir dağılımı adaletinin sağlanması arzulanan bir durum olmasına rağmen, emek ve servet dağılımındaki farklılıklar, üretim faktörlerinin fiyatlarındaki farklılıklar başta olmak üzere birçok yapısal sorun gelirin adaletsiz bir dağılım göstermesine neden olmaktadır. Bu temel yapısal sorunlar dışında gelir dağılımını etkileyen enflasyon, işsizlik, eğitim düzeyi, teknolojik gelişme, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve uygulanan ekonomik politikalar gibi birçok faktör bulunmakta olup, bu faktörlerden birisi de küreselleşmedir. Çalışmada küreselleşmenin gelir dağılımı üzerindeki etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu etkileri incelemek amacıyla farklı gelir grubundaki ülkeler ele alınmıştır. Bu kapsamda düşük, alt orta, üst orta ve yüksek gelir grubunda yer alan ülkelerin KOF küreselleşme endeksi ve Gini katsayısına ilişkin verileri, 2000-2020 dönemi için, grafiksel olarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda; küreselleşme düzeyinin ülkelerin gelir seviyelerine göre farklılık gösterdiği, ülkelerin gelir seviyesi arttıkça küreselleşme düzeylerinin arttığı ve ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, ele alınan dönemde, küreselleşme düzeyi arttıkça gelir dağılımı adaletinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic, social and political effects of globalization, which has accelerated with the influence of developments in information and communication technologies, are among the frequently discussed topics recently. The globalization process includes a number of factors such as increasing relations between countries and greater interaction between different cultures and communities. There are different approaches to globalization, which include many advantages and disadvantages. One of the most frequently discussed issues among these approaches is the effects of globalization on income distribution justice. Although ensuring justice in income distribution is a desired situation, many structural problems, especially differences in the distribution of labor and wealth and differences in the prices of production factors, cause an unfair distribution of income. Apart from these basic structural problems, there are many factors that affect income distribution, such as inflation, unemployment, education level, technological development, foreign direct capital investments and implemented economic policies, and one of these factors is globalization. The study aims to reveal the effects of globalization on income distribution. In order to examine these effects, countries in different income groups were considered. In this context, the data regarding the KOF globalization index and Gini coefficient of countries in the low, lower middle, upper middle and high income groups were analyzed graphically for the period 2000-2020. As a result of the analysis, it is determined that the level of globalization differs according to the income levels of the countries, the level of globalization increases as the income level of the countries increases, and although it differs from country to country, income distribution justice increases as the level of globalization increases in the period under consideration.