Economic conditions and voter turnout: An inquiry for new aspects
Ekonomi ve oy kullanımı: Yeni yönler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 822369
  2. Yazar: SERAP BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE HANDAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Siyasal Bilimler, Econometrics, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada 50 yüksek gelir grubu ülkede 1963-2019 yılları arasında makroekonomik değişkenler ve genel seçimlere katılım oranları arasındaki ilişki incelenmiştir. Amaç literatürde de şu an kadar kabul edilmiş olan ekonomik değişkenlerin seçimlere katılım/oy kullanım oranlarına olan etkisine ek olarak bu değişkenlerin oynaklık değerlerinin de etkili olup olmadığını test etmektir. Ek olarak, finansal durum, siyasete ilgi ve milliyetçilik/ülkecilik gibi bireysel özelliklerin ve yönelimlerin ekonominin oy kullanımına olan etkisini nasıl değiştirdiği ya da değiştirip değiştirmediği test edilmiştir. 50 ülkeye ait panel veri seti regresyon yöntemiyle analiz edilmiştir ve sonuçlar ekonomik değişkenlerin oynaklık değerlerinin de oy kullanım oranları üzerinde etkili olabileceğini; ayrıca kullanılan ekonomik değişkenlere bağlı olarak yukarıda bahsedilen bireysel özelliklerin ve yönelimlerin ekonomi ve oy kullanımı arasındaki ilişki üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda ekonomik değişkenlerin oynaklık değerlerinin de ekonomi ve oy kullanımı ilişkisi analizlerinde dikkate alınacak olumsuz ekonomik koşullar arasında yer alabileceği görülmüştür. Ek olarak, bahsedilen bireysel değişkenlerin ekonomi ve oy kullanımı arasındaki ilişki üzerindeki etkisinin var olan teorilerin öngördüğü gibi dikkate alınması gerektiği bulunmuş olmakla birlikte, bu etkinin var olan teoriler ile birebir ya da ilk elden uyuşmayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Current thesis looked into the relation between aggregate/macro-economic conditions and voter turnout rate in general elections in 50 high income countries between years 1963-2019. The purpose was to test existence of significant effects of volatilities of economic variables in addition to significant effects of economic variables which was a widely agreed upon result in the literature so far. Secondly, intermediary effects of individual level characteristics related to individual financial satisfaction level, interest in politics and nationalism levels are tested in order to observe their effects on the relation between economy and turnout rates. Panel dataset of 50 high income countries is analyzed through linear regression, and results confirm significant effects of volatilities of economic variables and significant intermediary effects of individual level variables depending on the variable and depending on the economic measure used. Therefore, it is suggested that volatilities of economic variables can also be considered in the set of adverse economic conditions in the analyses of turnout-economy link. In addition, it is indicated that effects of individual level financial satisfaction, political interest and nationalism variables on the economic turnout behavior might not directly conform with expectations based on existing theories even though existence of such mediating effects are in line with existing theory most of the case.