Kustâ b. Lûkâ ve Merrâkuşî'nin gök küre kullanım kılavuzlarının kıyaslamalı incelemesi
A comparative analysis of Qusṭā Ibn Lūqā's and Marrākushī's user manuals for celestial globes
  1. Tez No: 822383
  2. Yazar: BEYZANUR TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA YASİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Tarih, Astronomy and Space Sciences, Science and Technology, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi ve Felsefesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gökyüzünün bir tür haritasını sunarak modellemesini yapan gök küre aleti, gökyüzündeki hareketlerin ve konumların bulunması işlevini görürken aynı zamanda eğitim amacıyla da kullanılmıştır. Birden fazla amaç için kullanılabiliyor olması onun İslam medeniyetindeki astronomlar tarafından üzerine çalışılan ve geliştirilen astronomi aletlerinden biri olmasını sağlamıştır. İslam medeniyetinde IX. yüzyıl sonlarında Ḳusṭā b. Lūḳā tarafından ve XIII. yüzyılın ikinci yarısında Merrākuşī tarafından telif edilen gök küre aleti kullanım kılavuzlarının karşılaştırılması, çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, gök küre aletinin tarihsel arka planı, Ḳusṭā b. Lūḳā'nın ve Merrākuşī'nin biyografileri ve eserleri incelenerek; müelliflerin gök küre aletinin kullanımına yönelik sundukları yöntemlerin ve alana sağladıkları katkıların anlaşılması, tezin odak noktasını teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, İslam medeniyetinde telif edilen iki kullanım kılavuzunun detaylı bir karşılaştırmasını yapmak ve Ḳusṭā b. Lūḳā ile Merrākuşī'nin metinlerindeki farklılıkları belirterek gök küre aletinin çeşitli kullanım merhalelerini ve yöntemlerini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The celestial globe, which is accepted as a model of the sky with its celestial map, while being used to find the cycle and locations in the sky, was also used as an educational tool. The fact that this instrument can be used for more than one purpose has made it one of the astronomical instruments studied and developed by astronomers in the Islamic civilization. The main subject of our study is the comparison of the celestial globe instrument user manuals, which were written in the Islamic civilization Qusṭā ibn Lūqā in the late ninth century and by Marrākushī in the second half of the thirteenth century. Therefore, the focus of the thesis is on the methods and the contributions to the celestial globe's usages by examining Qusṭā ibn Lūqā and Marrākushī's biographies and their celestial globe's user manuals and the historical background of the instrument. The aim of this study is to make a detailed comparison of the two user manuals written in Islamic civilization and to reveal the various usage stages and methods of the celestial globe by stating the differences in the texts of Qusṭā ibn Lūqā and Marrākushī.