Di kar şehrinde birinci basamak sağlık merkezinde takip edilen gebelerin doğum öncesi bakıma ilişkin bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, attitudes and practices of pregnant women regarding prenatal care followed in a primary health center in the city of Dhi qar
- Tez No: 822389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Di Kar Şehrinde Birinci Basamak Sağlık Merkezinde Takip Edilen Gebelerin Doğum Öncesi Bakıma İlişkin Bilgi, Tutum ve Uygulamalarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu araştırma 12 Kasım 2022 - 12 Ocak 2023 tarihleri arasında Irak'ın Di Kar şehrinde bulunan birinci basamak sağlık merkezlerine başvuran 150 gebe ile gerçekleştirildi.Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu ve gebelerin doğum öncesi bakıma ilişkin bilgi ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde, ölçek ve alt boyut toplam skorlara ait değerlendirme ortalama±standart sapma, medyan ve min.-maks. olarak verildi. Sosyodemografik ve klinik bilgilerden elde edilen kategorik değişkenlerin frekans ve yüzde değerleri verilerek tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Normal dağılım gösteren sürekli değişkenler açısından grup karşılaştırmaları bağımsız t testi, normal dağılım göstermeyenlerde Mann-Whitney U testi ile incelendi. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında parametrik olmayan koşulda Kruskal-Wallis testi kullanıldı ve anlamlılık durumunda ikili karşılaştırmalar için post hoc test Bonferroni analizi uygulandı.“p”değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Gebelerin doğum öncesi bakım bilgilerinin değerlendirilmesinde kullanılan gebelerin doğum öncesi bakıma ilişkin bilgi düzeyini ölçen alt boyut skorunda, meslek grupları arasında anlamlı fark bulundu (p=0,040). Ayrıca, aynı alt boyutta okur-yazar ve ilkokul&ortaokul düzeyi ile lisans&üniversite mezunları arasında anlamlı farkın olduğu belirlendi (p=0,031). Evlilik yaşı 18 ve üzeri olan gebelerde uygulama alt boyut skoru anlamlı yüksek bulundu (p=0,030).
Özet (Çeviri)
This study evaluated the knowledge, attitudes, and practices regarding prenatal care of pregnant women in a primary health center in Dhi Qar City. This descriptive cross-sectional study was conducted with 150 pregnant women who applied to primary health care centers in Dhi Qar, Iraq, between 12 November 2022 and 12 January 2023. The data were collected with the questionnaire prepared by the researchers and the knowledge scale on prenatal care of pregnant women. For data analysis, the question-based score evaluation of the scale was given as mean±standard deviation. Descriptive statistics were made by giving the frequency and percentage values of the categorical variables obtained from sociodemographic and clinical information. Group comparisons for normally distributed continuous variables were analyzed using the independent t-test and the Mann-Whitney U test for non-normally distributed variables. In comparing more than two groups, the Kruskal-Wallis test was used in non-parametric conditions, and the post hoc test Bonferroni analysis was applied for pairwise comparisons in case of significance. Cases with a“p”value below 0.05 were considered statistically significant. A significant difference (p=0.040) was found between occupational groups in the sub-dimension score that measures the knowledge level of pregnant women about antenatal care. In addition, it was determined that there was a significant difference in the same sub-dimension between literate and primary and secondary school graduates and undergraduate and university graduates (p=0.031). The pracitce sub-dimension score was found to be significantly higher in pregnant women whose age of marriage was 18 and over (p=0.030).