The effect of self construal on Visual Mandela Effect with a metacognitive perspective
Üstbilişsel bir bakış açısıyla benlik kurgusunun Görsel Mandela Etkisine etkisi
- Tez No: 822390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVİN DOĞUTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Görsel Mandela Etkisi (GME), popüler görsellerin kolejtif bir biçimde yanlış hatırlanması anlamına gelmektedir. Şu an için bu olgunun neden gerçekleştiği hala tam olarak belli değildir. Olası sebepleri arasında görsel hafıza gösterilmiştir ancak görsel hafıza ile ilişkili olan görsel dikkat çalışılmamıştır. Kurgusal benlik, görsel dikkati bütünsel ve lokal olmak üzere etkileyen bilişsel bir etkene sebep olmaktadır. Bu bağlamda, kurgusal benliğin etkisi GME üzerinde araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi gönüllülük esasına dayalı olup 18-35 yaş aralığındaki yetişkinlerden oluşmaktadır. Dışlanma kriterleri ele alınarak toplam 221 katılımcının verisi değerlendirilmiştir. Araştırmada ilişkisel, bağımsız kurgusal benlik ve kontrol koşulları olmak üzere üç farklı grup bulunmaktadır. Popüler görsellerin yarısı lokal ve bütünsel olarak manipüle edilmiş, katılımcılardan orijinal görseli seçmesi istenmiştir. Buna ek olarak, reaksiyon süresi, ceveplardan emin olma derecesi ve emin olma derecesinin tepki süreleri ölçülmüştür. Görsel manipülasyonlar dört ayrı ölçümde anlamlı bir şekilde birbirlerinden farklı çıkmışlardır: lokal manipülasyonlarda bütünsel manipülasyonlara göre daha fazla yanlış yapılmış ve cevaplardan emin olma derecesi daha yüksek çıkmıştır. Diğer taraftan, katılımcılar bütünsel manipülasyonları lokal manipülasyonlara göre daha uzun süre incelemiş ve emin olma derecelerini cevaplarken daha fazla zaman harcamıştır. Kurgusal benliğin etkisi sadece emin olma derecelerindeki tepki süresinde çıkmıştır: bağımsız kurgusal benlik grubu lokal manipülasyonların emin olma derecelerinde daha fazla zaman harcarken ilişkisel benlik grubu her iki görsel manipülasyonda da anlamlı bir şekilde fazla zaman harcamıştır. Beşi lokal, biri bütünsel olmak üzere altı adet GME görseli bulunmuştur. Çalışma görsel manipülasyonların GME üzerindeki etkisini göstermiş, görsel manipülasyonlar temelinde üstbilişsel yapıların kurgusal benlikle ilişkisi hakkında bilgi vermiştir. Araştırmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve katkıları literatür ile beraber tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Visual Mandela Effect (VME) refers to collegial misremembering of popular images. For now, it is still not entirely clear why this phenomenon occurs. Visual memory has been given as a possible cause, but visual attention, which may affect this phenomenon, has not been studied. In this context, the effect of self-construal, which is related to visual attention, has been investigated on the VME. The sample of the study is based on voluntary participation and consists of adults between the ages of 18-35. The data of a total of 221 participants were evaluated by considering the exclusion criteria. Participants were primed with either interdependent, independent self-construal or control conditions. Participants were presented with focally and globally manipulated and original popular images and asked to choose the correct image. In addition to this, the reaction time, confidence rating about the answers and the reaction times of confidence rating were measured. Visual manipulations differed significantly from each other in four separate measures: in local manipulations, participants made more mistakes than holistic manipulations, and the degree of confidence in the answers was higher. On the other hand, participants examined holistic manipulations longer than local manipulations and spent more time answering their confidence rating. The effect of the self-construal was only in the reaction time in the confidence ratings: the independent self-construal group spent more time on the confidence rating of the local manipulations, while the interdependent self-construal group spent significantly more time on both visual manipulations. Six images of VME, five local and one holistic, were found. The study showed the effect of visual manipulations on VME and gave information about the relationship of metacognitive structures with self-construal based on visual manipulations. The strengths, limitations and contributions of the research are discussed together with the literature.