Defining the effects of genetic loss of cers4/ceramide in the regulation of tumor metastasis via mediating PD-l1 signaling and stress granules
Cers4/seramid ifade kaybının PD-l1 sinyali ve stres granülleri aracılığı ile tümör metastazının düzenlenmesindeki etkilerin tanımlanması
- Tez No: 822419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kanser hastalarında görülen ölüm oranlarının, tümör hücrelerinin metastazı ile ilişkili bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Plazma zarı, TGFBRI/II, SMO ve PD-L1 gibi metastatik sürece dahil olabilen çeşitli reseptörlere bir sinyal platformu sağlamaktadır. Özellikle seramid gibi sfingolipidler, plazma zarındaki yapısal rollerine ek olarak, biyoaktif sinyal rollerine sahip çok önemli moleküllerdir. Kanser hücreleri, hücresel hasara ve yıkıma karşı koruyucu bir mekanizma olarak, stres granüllerinin oluşmasına yol açan farklı stres koşullarına maruz kalır. Yapılan çalışmalarda, stres granül proteinlerinin PD-L1'nin ekspresyon seviyeleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu açıdan, hücre içi PD-L1 regülasyonu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışmanın ana amacı, kanser hücrelerinin metastatik potansiyelini etkileyen CerS4 (Ceramide Synthase 4) / seramid metabolizmasındaki değişikliklerin, PD-L1/stres granül sinyali eksenini nasıl kontrol ettiğini mekanistik olarak aydınlatmaktır. Bu kapsamda ilk adım olarak, metastatik süreçte PD-L1 internalizasyonu ve bunun stres granülleriyle ilişkisini araştırmak için CerS4, PD-L1 genlerini ayrı ayrı ve birlikte olacak şekilde susturulmuş ve test edilmiştir. İlgilenilen genin ifadeleri 4T1, A549 hücrelerinde ShCerS4 ve ShPD-L1'leri transfekte edilerek azaltılmıştır. İn-vitro metastaz analizi için yapılan scratch assay ve Boyden chamber deney sonuçları, CerS4 ifadesindeki azalışın hücreleri daha agresif hale getirerek metastatik özelliklerinin artmasına yol açmıştır. Daha sonra, flow cytometri tekniği ile 4T1 hücrelerinde PD-L1'in hücre içi ve plazma zarındaki lokalizasyon miktarı karşılaştırılmıştır. CerS4 ifadesi az olan hücrelerde, PD-L1'in hücre içi lokalizasyonunda 10 kat daha fazla bir artış görülmüştür. Genel olarak, bu veriler, PD-L1'in hücre içine lokalizasyonunun, metastaz sürecini kontrol etmek için stres granülleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu kontrolü aktif bir PD-L1/G3BP1 ekseni doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Bu doğrultuda bu çalışma, hücre içi PD-L1 aktivasyonunun, tümör metastazını indüklemede kritik bir rol oynadığını ve bağışıklık kontrol noktası sinyal yolağı ile kanser metastazı arasındaki eksik noktayı ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The mortality rate of cancer patients has been observed to rise in correlation with the metastasis of tumor cells. Plasma membrane provides a signaling platform to various receptors, which are related to metastatic process, including TGFBRI/II, SMO, and/or PD-L1. In addition to their structural roles in the plasma membrane, sphingolipids, especially ceramide, are crucial molecules with bioactive signaling roles. Cancer cells undergo a diverse array of stresses, leading to the formation of stress granules as a protective mechanism against cellular damage and destruction. Stress granules proteins has been found to be linked with levels of PD-L1. In this respect, the impact of intrinsic PD-L1 remains a mystery. Hence, the main goal of this work was to elucidate the underlying mechanisms through which alterations in CerS4 (Ceramide Synthase 4)/ceramide metabolism activate PD-L1 signaling and stress granule formation to govern the migration behavior and metastatic potential of cancer cells, we tried to explore the possible influence of PD-L1 internalization and its association with stress granules. First, the role of CerS4, PD-L1 separately and CerS4 and PD-L1 together was tested in the metastatic process. To do this, 4T1, A549 cells were transfected with ShCerS4 and ShPD-L1 to knock down the expression of the gene of interest. The ShScr was used to control the results. The results of the scratch assay and the Boyden chamber assay showed increased migration and invasion of cells with reduced expression of CerS4. Next, the amount of PD-L1 on the outer and inner surfaces of cells was compared by flow cytometry and revealed a higher content (about 10-fold) of PD-L1 inside cells with knocked out CerS4. Overall, these data provide new evidence that intracellular pro-migration/metastasis roles of PD-L1 are mediated by its association, in part, with stress granules, which forms an active PD-L1/G3BP1 axis to regulate migration process. Thus, the activation of intracellular PD-L1 signaling plays a critical role in inducing tumor metastasis, uncovering a missing connection between immune checkpoint control signaling and cancer metastasis.