Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin bireysel çalgı dersi motivasyon düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the individual instrument lesson motivation levels of high school fine arts students in terms of various variables
  1. Tez No: 822443
  2. Yazar: ANIL ALTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada güzel sanatlar lisesi (GSL) müzik bölümü öğrencilerinin bireysel çalgı dersi motivasyon düzeylerinin sınıf, cinsiyet ve çalgı türü açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi, Adana Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi ve Mersin Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü öğrencilerinden araştırmaya katılmaya gönüllü olan 243 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ve araştırmaya katılan öğrencilerin, cinsiyet, sınıf düzeyi ve kullandığı bireysel çalgı bilgilerinden oluşan“Demografik Bilgi Formu”ile öğrencilerin motivasyon düzeylerini belirlemek için Demet Girgin'in (2015) geliştirmiş olduğu“Bireysel Çalgı Dersi Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada uygulanan demografik bilgi formu ile bireysel çalgı dersi motivasyon ölçeği öğrencilere yüz yüze uygulanmıştır. Bireysel çalgı dersi motivasyon ölçeği ve demografik bilgi formu yoluyla elde edilen verilerin ilgili analizleri yapılmış, tablolar halinde düzenlenerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin, bireysel çalgı dersi motivasyonlarının yüksek düzeyde, motivasyonsuzluk alt boyut puanlarının çok düşük düzeyde, başarı ve çalışma motivasyonu alt boyut puanlarının çok yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre bakıldığında ise öğrencilerin bireysel çalgı dersi motivasyonu ölçek ve alt boyut puanlarının cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği; başarı ve çalışma motivasyonu alt boyut puanlarının sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermediği; bireysel çalgı dersi motivasyonu ölçek ve alt boyut puanlarının çalınan bireysel çalgıya göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Motivasyonsuzluk alt boyut ve bireysel çalgı dersi motivasyonu ölçek puanlarının sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna göre, 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin motivasyonsuzluk puanı, 9. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin puanlarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu ve 9. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin bireysel çalgı dersi motivasyon ölçek puanı, 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin puanlarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the individual instrument lesson motivation levels of fine arts high school music department students in terms of class, gender and instrument type. In this study, the screening model, which is one of the quantitative research methods, was used. The study group was composed of 243 students from Hatay Bedii Sabuncu Fine Arts High School, Adana Çukurova Fine Arts High School and Mersin Nevit Kodallı Fine Arts High School music department who volunteered to participate in the research. As data collection tools, students of gender, grade level, and individual instrument information as“demographic information form”to determine their level of motivation of students with bunch of Girgin (2015) that had developed“individual instrument lessons Motivation Scale”were used. The questionnaires applied in the research were applied face-to-face. The relevant analyzes of the data obtained through the individual instrument lesson motivation scale and demographic information form were made, arranged in tables and interpreted. As a result of the research, it was found that the students of the music department of fine arts high school had a high level of individual instrument lesson motivation, very low level of demotivation sub-dimension scores, very high level of achievement and study motivation sub-dimension scores. When looked at according to demographic variables, the students' individual instrument lesson motivation scale and sub-dimension scores did not differ significantly according to gender; achievement and study motivation sub-dimension scores did not differ significantly according to class level; it was concluded that the individual instrument lesson motivation scale and sub-dimension scores did not differ significantly according to the individual instrument played. It was found that the scores of the demotivation sub-dimension and individual instrument lesson motivation scale showed significant differences according to the grade level. Accordingly, 12. the demotivation score of the students studying in the classroom is 9. according to the scores of the students studying in the classroom, it is significantly higher and 9. the individual instrument lesson motivation scale score of the students studying in the classroom, 12. it was found that it was significantly higher compared to the scores of students studying in the classroom.