Kısasü'l-Enbiyâ (İbb k12 no.lu nüsha) [1b-24b] giriş, inceleme, metin, aktarma, dizin
Kisasü'l-Enbiyâ (Ibb copy no. k12) [1b-24] introduction, analysis, text, transfer, index
  1. Tez No: 822452
  2. Yazar: ALEYNA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmamız, İBB Atatürk Kitalığında bulunan K12 nolu nüshanın [1b-24b] varaklarının transkripsiyonu, dil incelemesi, aktarma ve dizin-sözlüğü üzerine kuruludur. Giriş, İnceleme, Metin, Aktarma, Dizin-Sözlük olmak üzere 5 bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde Kısasü'l-Enbiyâlar ile ilgili kısa ve genel bir bilgi verildikten sonra İBB Atatürk Kitaplığında bulunan K12 nolu nüsha tanıtılmış ve nüshanın Türk dili tarihindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Metin bölümünde ise İBB Atatürk Kitaplığında bulunan K12 nolu nüsha hakkında kısa bir bilgi verilerek ve [1b-24b] nolu varakların transkripsiyon harflerine aktarması yapılmıştır. İnceleme bölümünde ilgili bölümün ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmesi yapılmış, Aktarma bölümünde ise metin günümüz Türkçesine aktarılmıştır. Ardından gelen Dizin-Sözlük bölümünde ise metnimizde yer alan tüm kelimelerin anlamları verilmiş ve bu kelimelerin varak ve satır numaraları da yazılmıştır. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmanın amacı hem eseri gramer açısından tüm yönleriyle ele alarak yazıldığı dönemin dil ve gramer özelliklerine katkıda bulunmak hem de henüz incelenmemiş bir nüsha olması sebebiyle eserin dil özelliklerinin ortaya konulmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Our study is based on the transcription, linguistic analysis and index and glossary of [1b-24b] leafs of copy K12 in IBB Atatürk Library. The work consists of five sections: Introduction, Review, Text, Translation, Index and Glossary. Our study is based on the transcription, linguistic analysis and index and glossary of [1b-24b] leafs of copy K12 in IBB Atatürk Library. The work consists of five sections: Introduction, Review, Text, Translation, Index and Glossary. After giving a brief and general information about Kısasü'l-Enbiyâs in the introduction, the copy numbered K12 in IBB Atatürk Library is introduced and its place and importance in the history of Turkish language is emphasized. In the text section, a brief information about the copy numbered K12 in IBB Atatürk Library is given and the transcription of [1b-24b] is translated. In the Analysis section, the relevant section was analyzed in terms of phonology and morphology, and in the Transposition section, the text was translated into today's Turkish. In the Index-Dictionary section that follows, the meanings of all the words in our text are given and the varak and line numbers of these words are also written. The aim of this study, which we prepared as a master's thesis, is both to contribute to the language and grammatical features of the period in which it was written by dealing with all aspects of the work in terms of grammar and to reveal the linguistic features of the work since it is an unexamined copy.