Kısasü'l-Enbiyâ (İBB K12 No.lu Nüsha) [24b-52b] Giriş, metin, aktarma, dizin
Kısasü'l-Enbiyâ (İBB Copy No K12) [24b-52b] instroduction, text, translation, index
  1. Tez No: 949838
  2. Yazar: HİLAL GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma, İBB Atatürk Kitaplığında bulunan K12 no. lu Kısasü'l-Enbiyâ nüshasının [24b-52b] varakları üzerine yapılan transkripsiyon, aktarma ve dizin-sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kısasü'l-Enbiyâ türü ve Arap ve İran edebiyatında ortaya çıkışı, Türk edebiyatı tarihinde yazılan Kısasü'l-Enbiyâlar hakkında bilgi verilmiş; tez çalışmamıza konu olan Kısasü'l-Enbiyâ nüshasının tavsifi yapılmıştır. Metin bölümünde [24b-52b] no. lu varakların transkripsiyon harflerine aktarılması yapılmıştır. Aktarma bölümünde metin günümüz Türkçesine aktarılmıştır. Dizin-Sözlük bölümünde ise metinde yer alan kelimeler, fiiller, birleşik fiiller, özel adlar alfabetik sıra göz önünde bulundurularak sıralanmış karşılarına anlamları verilmiştir. Bu kelimelere gelen ekler ise kelimenin hemen altına içeri girintili şekilde verilerek karşılarına varak ve satır numaraları yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study is based on the transcription, translation and index-glossary of [24b-52b] leafs of copy K12 IBB Atatürk Library. The work consists of four section: Introduction, Text, Translation, Index and Glossary. Our study is based on the Introductıon, Text, Translatıon and Index of [24b-52b] leafs of copy K12 IBB Atatürk Library. The work consists of four section: Introductıon, Text, Translatıon and Index. In the introduction, the Kısasü'l-Enbiyâ genre, its presence in Arabic and Persian literature, its development in Turkish literature and the manuscripts of the work are discussed. In the text section, information is provided about the K12 Numbered manuscript in the Atatürk Library IBB and the folios numbered [24b-52b] have been transcibed into Latin letters. In the translation section, the text has been rendered into contemporary Turkish. In the index-dictionary section the words verbs, compound verbs and proper nouns found in the text are listed in alphabetical order with their meanninqs. The suffixes attached to these words are given directly underneath each word in an indented format, along with the corresponding folio and line numbers.