L'influence des leaders d'opinion sur l'engagement des internautes dans les communautes virtuelles
Kanaat liderlerinin sanal topluluklarda internet kullanıcılarının bağlılığı üzerindeki etkisi
- Tez No: 822481
- Danışmanlar: PROF. JEAN-FRANÇOİS TRINQUECOSTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Montesquieu-Bordeaux IV
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu araştırma, yeni bir örgüt formu olan sanal topluluklarda üyelerin ve kanaat liderlerinin davranışlarını inceleyerek toplulukta bağlılık oluşumunu açıklamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda bağlılık oluşum süreci iki ara amaç üzerinden analiz edilmektedir. Bunlardan ilki sanal topluluklarda bağlılık oluşum mekanizmalarını incelemek ve ikincisi ise, bu topluluklar içinde üyelerin ve liderlerinin davranışlarını anlamaktır. Bu amaçlara ulaşmak için, netnografi yöntemi kullanılarak dört farklı sanal topluluk türü incelenmiştir. Ayrıca, topluluklarda bağlılığı nasıl ele aldıklarını anlamak için uzmanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda sanal örgütlerde bağlılık türleri ortaya konulmuştur. Buna göre marka bağlılığına ve topluluk bağlılığına ek olarak, sanal topluluk içinde başka bir bağlılık türü bulunduğu görülmüştür. Bu bağlılık, kanaat liderine yönelik bağlılıktır. Bu araştırmada, kanaat liderine bağlılığı ölçmek için yeni bir ölçek geliştirilmiştir. Nicel çalışmanın sonuçları, bu ölçeğin güvenilirliğini ve geçerliliğini doğrulamaktadır. Ayrıca, sonuçlar algılanan faydanın ve kanaat liderine bağlılığın topluluğa bağlılık üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Bu araştırma sayesinde sanal topluluklarda üye davranışları ve bağlılık teorileri hakkında daha derin bilgi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to explain the formation of commitment in virtual communities, a new form of organization, by examining the behaviors of members and opinion leaders. In this direction, the commitment formation process is analyzed through two intermediate objectives. The first one is to examine the mechanisms of commitment formation in virtual communities and the second one is to understand the behavior of members and leaders within these communities. To achieve these aims, four different types of virtual communities were studied using netnography. In addition, in-depth interviews were conducted with experts to understand how they address engagement in communities. As a result of these studies, types of commitment in virtual organizations were revealed. Accordingly, in addition to brand loyalty and community loyalty, another type of loyalty was found to exist within the virtual community. This commitment is the commitment towards the opinion leader. In this research, a new scale was developed to measure commitment to the opinion leader. The results of the quantitative study confirm the reliability and validity of this scale. Moreover, the results show that perceived usefulness and opinion leader commitment have positive effects on community commitment. This research provides a deeper understanding of member behavior and commitment theories in virtual communities.