Babaların emzirmeye etkisi ile annelerin emzirme başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the effect of fathers on breastfeeding and the success of breastfeeding mothers
  1. Tez No: 822493
  2. Yazar: MELİKE ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma İstanbul ili Üsküdar ilçesinde yer alan özel bir sağlık grubu hastanesinde etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra Haziran 2021- Eylül 2021 tarihleri arasında doğum yapan 194 anne ve eşlerinin emzirme sürecinde babaların emzirmeye etkisinin ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Anne tanıtım formu ve baba tanıtım formu ile genel bilgiler belirlendi. Babalarda emzirme etkisini değerlendirmek için 5 alt boyutu ve 37 maddeden oluşan Buldur ve Akçay tarafından geçerliliği sağlanan ve 'Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği (BEEÖ)' ile Emzirme sürecini incelemek için 4 maddeden oluşan 'Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği(BEDÖ)' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of fathers on breastfeeding during the breastfeeding process of 194 mothers and their spouses who gave birth between June 2021 and September 2021, after obtaining ethical committee and institutional permissions in a private health group hospital in Üsküdar, Istanbul. General information was determined with the mother's introduction form and the father's introduction form. In order to evaluate the effect of breastfeeding on fathers, the 'Fathers Effect on Breastfeeding Scale' (BEEÖ), which consists of 5 sub-dimensions and 37 items and validated by Buldur and Akçay, and the 'Bristol Breastfeeding Assessment Scale (BESS)' consisting of 4 items were used to examine the breastfeeding process.