Lojistik performans ve yabancı yatırımlar arasındaki ilişkide finansal gelişmişlik düzeyinin rolü: BRICS-T ülkeleri örneği
The role of financial development level in the relationship of logistics performance and foreign investment: The case of BRICS-T countries
- Tez No: 822505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yabancı yatırımların ülke ekonomilerine büyüme, istihdam ve finansal kaynak olarak birçok yönden katkısı bulunmaktadır. Bu bağlamda bir ülkenin yabancı yatırım çekebilmesi için altyapı ve lojistik destek, pazara erişim, istikrarlı ekonomi ve gelişmiş finansal yapı gibi birtakım koşulların varlığı aranmaktadır. Söz konusu koşullar, ülkelerin lojistik performans ve finansal gelişmişlik düzeyi ile doğrudan etkileşim içerisindedir. Yüksek lojistik performans, tedarik süreçlerin hızlanmasına ve maliyetlerin düşmesine neden olmaktadır. Bu durum ise pazara erişimi kolaylaştırdığından yabancı yatırımların ülkeye girişini hızlandırmaktadır. Fakat ülkedeki yabancı yatırım düzeyini artırmak için sadece yüksek lojistik performans değil, aynı zamanda güçlü bir finansal sisteme de gereksinim duyulmaktadır. Çünkü gelişmiş bir finansal yapı, yatırımcıya güven ve istikrar sağlarken lojistik faaliyetlerin de etkin bir şekilde yürütülmesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada BRICS-T ülkelerinde, lojistik performans ve yabancı yatırımlar arasındaki ilişkisinde finansal gelişmenin rolü Yumuşak Geçişli Panel Regresyon Modeli ile incelenmiştir. Analizde finansal gelişmeyi temsilen baz alınan özel sektöre verilen yurtiçi kredilerin GSYİH içerisindeki payına dair hesaplanan eşik düzey %37,83 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, finansal gelişmişlik düzeyi eşik seviyesinin üzerinde olduğunda lojistik performans doğrudan yabancı yatırımları artırmaktadır. Bu bağlamda karar alıcıların finansal gelişmeye dair yürütecekleri politikalar yabancı yatırımları artması adına çözüm niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign investments have a substantial impact on national economies, influencing critical areas such as economic growth, employment, and financial resources. Therefore, a country must provide favorable conditions, including robust infrastructure, logistical support, market access, a stable economy, and a well-developed financial structure, to attract and encourage foreign investors. These conditions are contingent upon the logistical performance and level of financial development within a country. High logistical performance leads to faster supply processes and lower costs. Thus, foreign investments in the country are accelerated due to facilitating market access. However, it is not enough to solely increase the level of foreign investment in the country; a robust financial system is also necessary. This is because a financial structure that instills confidence and stability in investors also facilitates the effective execution of logistics activities. This study's purpose is to investigate the impact of financial development on the relationship between logistics performance and foreign investments in the BRICS-T countries, utilizing the Smooth Transition Panel Regression Model. The analysis reveals that the calculated threshold level for the share of domestic loans allocated to the private sector in Gross Domestic Product (GDP), which represents the measure of financial development, is 37.83%. Based on this finding, when the level of financial development exceeds the threshold, logistics performance directly boosts foreign investments. Consequently, policymakers should focus on implementing strategies to foster financial development as a means of boosting foreign investment.