An analysis on the membrane paradigm of black holes
Karadeliklerin zar paradigması üzerine bir analiz
  1. Tez No: 822518
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ULUS AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kara deliğin içi dışarıdaki bir gözlemci için uygun olmadığından, gerçek ufkun hemen dışında benzer özelliklere sahip sahte veya gerilmiş bir ufuk inşa edilebilir. Hareket etmediği varsayılan bir gözlemci, onu zamansal bir hiper yüzey, yani bir zar olarak görür. Bu zar, gerçek olay ufkuna nazaran hiçbir patolojisi olmayan bir sahte yüzeydir. Uzatılmış, yalancı ufuk aslında D-1 boyutlu zamansal bir yüzeydir. Bu yüzey, bir enjeksiyon olarak boş kongrüansa girerek gerçek ufuk boyunca bağlanabilir. Doğası gereği sıfır olmadığı için, üzerinde gerçek ufuk davranışına sağlıklı bir yaklaşım getiren tekil olmayan bir metriğe sahiptir. Kara delik dinamiğine yönelik bu yaklaşım,“Kara Deliklerin Zar Paradigması”adıyla sabitlenmiştir. Paradigmanın statik ve dönen kara delikler için geçerli olduğu biliniyor, ancak biz onu farklı, global olarak korunan yükler ile de test ediyoruz. Ayrıca dönen karadeliklere eklenen lineer bir deformasyonun sonucu oluşan Johannsen-Psaltis kara deliğini kullanarak da test ediyoruz. Bu metriğin yüksek spin çözümleri de dahil olmak üzere hiçbir patolojisi yoktur. BL koordinatlarında Kerr ile aynı metrik yapıya sahiptirler, öyle ki jeodezik testler de Kerr uzayzamanı ile karşılaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Since the inside of the black hole is not available for an observer outside, one can construct a fake or stretched horizon just outside the true horizon with similar properties. A fiducial observer sees it as a time-like hypersurface, a.k.a a membrane, which has no pathologies in the kinds of the true horizon. The stretched horizon is indeed a D-1 dimensional time-like surface. This surface can be linked through the true horizon by ingoing null congruence as an injection. Since it is not null by nature, it has a non-singular metric on it which brings a healthy approximation to the behaviour of the true horizon. This approach to black hole dynamics was pinned with the name“Membrane Paradigm of Black Holes”. The paradigm is known to be valid for static and rotating black holes. We have tested the theory with different conserved charges allowed by the no-hair theorem. Moreover, we test it by using the Johannsen-Psaltis black hole. It is a deviation from the Kerr metric. This metric has no pathology up to higher spin solutions with a set of parameters that clearly indicates linear parametric deviations from the Kerr metric. They have the same metric structure as Kerr in Boyer-Lindquist coordinates such that geodesic tests are also comparable with the Kerr Spacetime.